Л идерката на Християндемократически съюз (ХДС) Ангела Меркел стана първата жена канцлер на Германия, след като кандидатурата й получи широка подкрепа в Бундестага - 397 гласа "за", 202 - "против" и 12 "въздържали се".
Тя е осмият канцлер на Германия след края на Втората световна война и първият лидер от бившата комунистическа ГДР.
Меркел оглавява коалиционно правителство заедно с досегашната управляваща Германска социалдемократическа партия (ГСДП).
В същото време нейният предшественик Герхард Шрьодер в понеделник официално се сбогува със съпартийците си и изненадващо заяви, че освобождава депутатското място в Бундестага, напуска окончателно политиката и се оттегля в адвокатската си кантора в Хановер.
Външнополитическите позиции на новия канцлер са много различни от тези на Шрьодер, който се противопоставяше на войната в Ирак и обяви т.нар. "еманципация" от САЩ, коментира Ройтерс в обширен анализ.
Извършването на закъснелите икономически реформи ще е главното й изпитание.
Дясноцентристките християндемократи и лявоцентристките социалдемократи формират първата широка коалиция в страната след 1969 г. с мнозинство от 448 гласа в 614-членната долна камара на парламента.
Двете основни партии доминират и в горната камара - Бундесрата, което дава на новото правителство възможност да извършва реформи във федералните структури, пенсии и данъци, без да се страхува от вето.
Високата безработица, която в момента достига 11,6%, накърни германската самоувереност и отвори дупки в бюджета. Преди икономиката на страната бе моторът на Европа, а днес нейният растеж е един от най-ниските в ЕС. Очаква се тази година той да спадне под един процент.
В понеделник вечерта парламентарните групи на Германската социалдемократическа партия и на Християндемократическия / Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) избраха новите си председатели.
Мястото на Меркел начело на парламентарната група на ХДС/ХСС ще заеме Фолкер Каудер.
56-годишният Каудер, който е депутат от 15 години, бе избран за председател на 226-членната парламентарна група с 93,3% от гласовете.
Парламентарната група на ГСДП си избра за председател бившия министър на отбраната Петер Щрук, който получи 94% от гласовете.
Първата задача на новоизбраните председатели ще бъде да следят за сплотеността на парламентарните групи.
Встъпването в длъжност на канцлерския пост е повод за в. "Ди Велт" да напише, че досегашната ръководителка на ХДС ще трябва да води непрестанна борба, за да се докаже като лидер.
"Истинският тест за фрау Меркел ще бъде да се освободи от ограниченията на коалиционното споразумение със социалдемократите. Тя трябва да ги убеди, че християндемократите не прекъсват реформите от ерата на Герхард Шрьодер, а се явяват техен логичен продължител", изтъква хамбургският вестник.
Не така мисли "Файнаншъл таймс Дойчланд", който припомня, че щедрите облекчения, които ползват държавните служители, ще бъдат сериозно съкратени.
Изданието предлага идването й на власт да бъде чествано не с шампанско, а с таблетки за храносмилане:
"Меркел и нейните партньори не оставят никакво съмнение, че ограниченията ще бъдат запазената марка на новото правителство."
"Зюддойчецайтунг" търси отговор на друг въпрос - какво ще спечелят германските жени от това, че страната, за първи път в своята история, ще бъде управлявана от жена канцлер?
"За първи път малките момиченца ще видят по телевизионните новини жена, на която й козируват войници и която ще бъде посрещана по цял свят с червени килими", отговаря мюнхенският вестник и добавя, че
неслучайно фрау Меркел държи портрет на Жана д'Арк на бюрото си.
Ангела Меркел има нещо общо с политическия си кръстник Хелмут Кол - подценявана е, както навремето бе подценяван и Кол, пише в редакционен коментар влиятелният вестник "Интернешънъл Хералд Трибюн".
Любезна, интелигентна и не особено обаятелна, дъщерята на пастор от Източна Германия съвсем не е германската Маргарет Тачър.
Самият факт обаче, че Меркел, успя да стигне толкова далеч само за 15 години - жена от Изтока без собствен електорат, изправена срещу мъжете в крепостта на западногерманската политика - трябва да бъде предупреждение към онези, които я подценяват.
Тя сяда на канцлерския стол в доста по-слаба позиция, отколкото Кол. Подкрепяна е от коалиция на две диаметрално противоположни партии.
Германската икономика е слаба, европейският съюз се лута, а отношенията между Берлин и Вашингтон са най-лошите от много години насам.
Меркел е в неизгодно положение и заради коалиционното споразумение,
което пренебрегна доста от икономическите реформи, на които се градеше
предизборната й кампания. Германските избиратели се стреснаха от първоначалните й идеи, смятани за прекалено радикални.
Но коалиционната програма може да се окаже твърде слаба. Вместо сериозните реформи на трудовия пазар и данъчната система, от които германците се нуждаят, споразумението призовава единствено към удължаване на изпитателния срок за нови служители от шест на 24 месеца и трипроцентово увеличаване на данък оборот.
Новият канцлер обаче има и силни страни.
Една от тях е, че никоя от основните партии не желае да бъде смятана за препъникамък пред нужната промяна, което ги принуждава да се стремят към успех в коалицията.
Другата е, че може да спечели власт от привидно безсилните маневри, които доведоха до коалиционното споразумение.
Две влиятелни политически личности - отиващият си Герхард Шрьодер и лидерът на близкия до Меркел ХСС в Бавария Едмунд Щойбер - избраха да не участват в новото правителство.
А вълна на недоволство в по-малкия партньор в коалицията - ГСДП доведе на лидерския пост друг прагматик от бившата Източна Германия Матиас Плацек.
Ефектът от това ще бъде по-сговорчив кабинет и повече свобода на действие за Меркел в определянето на дневния ред на управлението.
По отношение на външната политика новият канцлер поема ръководството на най-голямата държава в Европа в момент, когато
лидерите на САЩ, Великобритания и Франция губят политическата си сила.
Това й предоставя възможност бързо да остави своя отпечатък във външните отношения.
Меркел заяви, че непосредствено след встъпването си в длъжност ще посети Париж, Варшава, Брюксел и Лондон, а съвсем скоро ще пътува до Вашингтон и Москва, коментира "Интернешънъл Хералд Трибюн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!