Т урна признава, че единственото му европейско пътуване е било до Мюнхен преди пет години - с това се обясняват бароковите му описания на германската бирена столица и доста спартанското представяне на останалата част от континента.
Честите му пътувания до Азия обаче затвърждават неговото убеждение, че
бъдещето на Турция е по-скоро в един "източен алианс", отколкото в присъединяването към ЕС.
Турна предлага неговата страна да ограничи отношенията си с ЕС единствено до споразумение за свободна търговия и да се обвърже политически с Китай, Индия и Русия.
Той обвинява турското правителството и медиите в страната в манипулативно и нереалистично представяне на ЕС като финансова и всякаква друга панацея за Турция.
"Липсват адекватни дебати по въпроса за Европа. Да критикуваш ЕС е табу. Истанбулският елит "продава" евросъюза, а провинциалната част на страната изобщо не разбира какво "купува", казва той.
Принуден да признае някои от постиженията по отношение правата на малцинствата и либерализирането на турската икономика, постигнати поради натиск от ЕС, Турна все пак отбелязва, че
системата на "тоягата и моркова" е изключително важна за нестабилна страна като Турция.
"Това, което е от полза за страната, е да бъде част от процес, който да ускори политическия и икономическия й напредък. Този процес е много по-важен от крайната цел на "влизането" и никой няма да плаче, ако след 10-15 години ЕС не ни приеме."
Напоследък Турна прекарва доста време в компютърни игри. Любимата му "Rise of Nations" (Възход на нациите), в която държавите се борят за световно надмощие. Обичам да играя Китай, който бомбардира Европа и я връща в каменната ера, споделя авторът на "Третата световна война".