Броят на жертвите още не е известен - смята се, че в Луизиана са намерили смъртта си хиляди хора; официалното число от Мисисипи засега е 126.
Сенатът на САЩ, който бе свикан по спешност тази нощ, одобри искането на администрацията на президента Джордж Буш да бъдат отделени
10,5 млрд. долара за ликвидиране на последствията в опустошените южни райони
Средствата ще бъдат предоставени на федералните министерства и ведомствата, които оказват помощ на пострадалите в Луизиана, Мисисипи и Алабама.
10 млрд. се предвижда да бъдат дадени на федералната агенция за управление на кризи и 500 млн. - за финансиране на участието на Пентагона.
САЩ са отворени за всички чуждестранни предложения за помощ и мисля, че ще ги приемем, ако това се окаже необходимо, обяви говорителят на Белия дом Скот Маклелън.
След консултация с Белия дом държавният секретар Кондълиза Райс се изрази още по-ясно:
"Ще приемем всички чуждестранни предложения за помощ."
Говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак също бе категоричен: "Няма да откажем нито едно предложение за помощ."
Няколко часа по-рано обаче президентът Буш бе по-сдържан, отбелязва "Франс прес". Оценяваме всяка помощ, но ще можем да се справим сами", обяви той.
По-рано държавният глава призова американците да пестят енергийните източници и да избягват да купуват бензин, ако нямат реална нужда.
Ню Орлиънс е понесъл повече щети, отколкото Ню Йорк при атентатите на 11 септември 2001 г., призна Буш и обеща правителството да положи безпрецедентни усилия за възстановяване на пострадалите райони.
Междувременно в САЩ се засилват критиките срещу бавната реакция на управляващите във Вашингтон, което се коментира и от европейската преса днес.
Сега набира скорост политическият ураган, който следва атмосферния ураган Катрина, и специален дял от него се пада на президента Буш, пише шведският "Дагенс Нюхетер".
"Природното бедствие е очевидно предизвикателство за Буш. То дойде в момент, когато популярността му вече е много ниска заради липсата на напредък в Ирак. Списъкът на упреците става все по-дълъг - губернаторите започнаха да се оплакват много преди урагана, че Ирак изсмуква персонал от Националната гвардия, който е по-нужен у дома", разказва вестникът.
"Високият рейтинг не е съдбоносен за Буш, защото той не може да се бори за трети мандат, но като всеки свой предшественик се е замислил с какво ще остане в историята. Президентът не би искал, с извинение за израза, да види репутацията си, издухана от вятъра", коментира изданието.
Датският "Кристелист Дагблад" отбелязва, че всяко природно бедствие има две вълни - най-напред идват вятърът и дъждът, след тях и политическата буря.
Американското правителство сега е подложено на същите критики, които бяха отправяни към датския туризъм и към външното министерство след вълните цунами в Азия миналата година, пише вестникът.
Чешкият "Хосподаржске новини" отбелязва в коментар, че ураганът Катрина води със себе си четири парадокса.
Първият - че САЩ, най-богатата и най-напредналата технологично страна, все пак подцениха заплахата.
Вторият парадокс е мародерството - САЩ четат на всички лекции за гражданските добродетели, а вижте какво става там!
Третият парадокс е отказът на технологията, но той е обясним - системи, които все повече зависят от компютрите, са все по-уязвими.
И четвъртият парадокс е, че дори чудовищната Катрина няма да може да вкара САЩ в рецесия. Така е, защото в засегнатите Луизиана и Мисисипи се произвежда само 2% от американския брутен вътрешен продукт (БВП), заключава изданието.
Британският "Гардиън" води с голямо заглавие "Насилия и мародерство в град под обсада", като разказва, че президентът Буш е подложен на широки критики, задето е реагирал прекалено бавно на кризата.
Във "Файнаншъл таймс" заглавието навежда на обратната мисъл - "Буш действа за облекчаване на кризата с Катрина".
Президентът е признал, че властите не са били подготвени за катастрофа от такъв мащаб, допълва все пак изданието.
В редакционен коментар вестникът отбелязва още, че ураганът е показал нуждата от стратегически запаси от петролопродукти за САЩ.
"Таймс" констатира, че американското правителство е допуснало Ню Орлиънс да потъне в отчаяние и беззаконие.
В друг коментар вестникът прогнозира, че вятърът на Катрина не довява нищо добро за президента Буш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!