Първите разрешения за брак са издадени от кметството на Кеймбридж, което отвори врати в полунощ специално за случая. Кметството работи цяла нощ, за да позволи на хомосексуалните двойки да се възползват от разрешението възможно най-рано след влизането му в сила.
В неделя вечерта общинските служби в града организираха официална церемония с музика и торти, на която се събраха стотина двойки, за да отпразнуват събитието.
Разрешението за брак между хомосексуалисти бе гласувано на 18 ноември м.г. от Върховния съд на щата. Той отсъди в полза на седем двойки гейове и лесбийки, подали жалба срещу дискриминацията, която не им позволявала да създават законни семейства. Съдът прецени, че "да се лишава даден човек от възможността да сключат граждански брак, само защото този човек ще се ожени за представител на същия пол, е нарушение на конституцията на страната".
Щатските власти разполагаха с шестмесечен срок, за да се подготвят за въвеждане на промяната и да адаптират администрацията си към предстоящите брачни церемонии.
През февруари в Сан Франциско разрешиха брак на близо 100 еднополови двойки. Това стана за първи път благодарение на новоизбрания кмет на града, който по този начин отправи предизвикателство върху забраната за женитби между хомосексуалисти в щата Калифорния.
Заедно с Холандия, Белгия и трите най-гъсто населени канадски провинции САЩ e четвъртата страна, където гей браковетеса позволени.
Темата за хомосексуалните бракове е особено актуална в САЩ в навечерието на президентските избори през ноември, след като в ежегодното си обръщение през януари "За състоянието на съюза" Джордж Буш обеща да попречи на това дори ако трябва да предложи конституционна поправка.
"Решението на съда е много тревожно. Бракът е свещена институция между мъжа и жената. Ако пристрастни магистрати настояват да променят това определение по съдебен път, единствената алтернатива ще е да се търсят конституционни поправки. Трябва да сторим всичко, което е по силите ни в правно отношение, за да защитим светостта на брака", коментира тогава американският президент в предизборния си сайт.
По този повод тв водещият Дейвид Летърман се пошегува, че предизборната кампания наистина е навлязла в разгара си, тъй като сега Буш говори за съперника си демократ Джон Кери от Масачузетс като за "сенатора от щата с гей сватбите".
Джон Кери от своя страна коментира решението на върховните магистрати, като отново изрази досегашната си позиция, че "бракът е съюз между мъж и жена", информира Би Ти Ви (bTV.bg).
"Желая щастие на всички в Америка и искам хората да проявяват истинската си същност и да се уважават един друг. Но личното ми мнение е, че бракът е съюз между мъж и жена. Разбира се, искам всички да бъдат доволни. Има начин това да стане - като се зачитат конституционните им права, като в същото време се запазят традиционните ценности на брака", каза андидат-президентът на демократите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!