Антуражът на Джордж Буш е обвиняван, че е дал на пресата името на тази агентка в опит да дискредитира съпруга й, бивш посланик, който е провел преди повече от година разследване върху възможността Саддам Хюсеин да си набави обогатен уран от Африка, пояснява "Ла Кроа". След мисия в Нигер бившият дипломат заключава, че подобни подозрения са неоснователни. Въпреки това обаче президентът Буш включи тези обвинения в своята реч, в която изброи причините, оправдаващи военна интервенция в Ирак.
Тази афера може да доведе до политическа буря в Белия дом, коментира "Фигаро". И ЦРУ, и иракският арсенал се оказаха в сърцето на този скандал, допълва кореспондентът на вестника във Вашингтон. Защото не се вдига безнаказано прикритието на агент на ЦРУ. Това е федерално престъпление, дори когато се прави опит да се отмъсти на посланик Уилсън, бившият "Г-н Африка" в Националния съвет по сигурността на президента Клинтън и един от най-яростните критици на войната в Ирак, коментира "Фигаро".
По отношение критиците на политиката на US президента "Ню Йорк таймс" пише, че Буш живее като в саксия, предпазван от всички свои критици. Те биват старателно държани настрана от него от специалната полиция, която го пази. Последствието от това е, че му липсва реална представа за обстановката в страната. А самият Буш признава, че по отношение на вестниците например той само преглежда заглавията им, допълва "Ню Йорк таймс".
И след президента Буш - към съдбата на неговия основен съюзник, британския премиер Тони Блеър. Пред своята партия той изрази отново убеждението си, че войната в Ирак е била правилният избор, и се опита да си възвърне доверието, като даваше отговори, сходни на отговорите, давани преди години от Маргарет Тачър, коментира "Ню Йорк таймс". Блеър заяви: "Мога да вървя само в една посока! За мен няма крачка назад."
Блеър, застанал пред конгреса, защитаващ позициите си - с тази снимка излиза на първата си страница и "Индипендънт". И цитата от британския премиер, изведен на цялата първа страница на вестника: "Човекът не е създаден, за да върви назад".
Поглед и към Франция - днес се открива пленарната сесия на френския парламент. Едно парламентарно завръщане под натиск за премиера Жан-Пиер Рафарен, коментира "Лез Еко". А "Ла Кроа" се пита дали Франция ще успее да наложи своята нова световна информационна мрежа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!