BAFTA и предхождащите ги с един ден френски кинонагради "Сезар" единодушно отличиха като филм на 2002 г. историята за Холокоста "Пианистът" на Роман Полански, награден и като най-добър режисьор.
Истинският триумф на Полански бе в парижката зала "Шатле", където в събота вечерта филмът му получи шест "Сезар"-а. Това прави "Пианистът" фаворит за американските кинонагради "Оскар", където го конкурират "Часовете", "Бандите на Ню Йорк", "Чикаго" и "Властелинът на пръстените: Двете кули".
Героят на филма Владислав Шпилман е пианист във Варшавското радио. Когато нацистите окупират Полша, той става свидетел на създаването на еврейското гето и на депортирането на семейството си.
Благодарение на своя късмет успява да се измъкне, известно време остава затворен, после се свързва със съпротивата и се крие, за да оцелее. Месеците минават и той вече не свири на пиано.
На церемонията в Париж Полански, който също е поляк по рождение, призна, че е вложил в творбата и много лично чувство - неговата майка е умряла в концлагера Аушвиц (Освиенцим), когато самият той е бил дете и се е борил за оцеляването си през Холокоста.
За тежките загуби на Полански от войната напомни и звездата във филма Ейдриън Броуди, който прие отличието в Лондон от името на режисьора.
През 1969 г. Полански изгуби и съпругата си Шарън Тейт, която бе убита в напреднала бременност от последователи на сектата на Чарлз Менсън.
Десетина година по-късно, през 1978 г., режисьорът бе принуден да напусне САЩ (където го заплашва присъда за изнасилване на 13-годишна) и понастоящем живее във Франция.
Поради това появата му на "Оскарите" след месец е доста рискована, тъй като съдът предупреди, че ако Полански стъпи в САЩ, ще бъде арестуван.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!