IARC, която е клон на Световната здравна организация (СЗО), е базирана във френския град Лион. Докладът й за пасивното пушене се основава на независими анализи на повече от 50 медицински изследвания, проведени от 29 експерти от 12 държави. В информациите си световните агенции припомнят, че около 1,2 млрд. души по света пушат цигари, пури, лули или навити тютюневи листа, като излагат много повече хора на вредните вещества, които се отделят с дима.
Засега учените нямали данни, че пасивното пушене от страна на родители тютюнджии разболява децата им от рак. Те обаче са категорични, че когато детето порасне, това може да остави дългосрочен отпечатък върху здравето му. 90% от рака на белите дробове се причинява от тютюнопушене, но няма доказателства, че вредният навик не е свързан с рака на млечната жлеза или на простатата.
Според проф. Самет едва сега учените разполагат с пълна картина за последствията, когато едно цяло поколение е подкарало цигарите в ранна възраст и е продължило да пуши до старини. В днешния тютюнев дим се съдържат над 4000 вида химикали, а болести, свързани с тютюна, убиват около 1/2 от активните пушачи, като половината от тях умират на средна възраст.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!