Но въпреки нестандартния си подход самият Борисов твърди, че е научил всичко от двамата лидери, които някога е охранявал - покойния комунистически диктатор Тодор Живков и бившия цар Симеон Втори, обяснява "Ройтерс". В интервю за агенцията главният секретар казва: "Изкарал съм два университета - един със Живков и един с царя. Години наред, в неформална атмосфера, съм слушал и наблюдавал тези двама велики мъже в историята на съвременна България. Всеки от тях обичаше държавата и народа по свой начин - и двамата бяха изключителни личности."
Миналия месец Борисов получи генералски чин във Вътрешното министерство, за да съответства званието на поста му на главен секретар - втори по йерархия във ведомството, добавя още "Ройтерс" и цитира обикновени хора, които го харесвали, защото "той е единственият на върха, който прави нещо, дава обяснения какво точно прави и не се страхува да се противопостави на когото и да било". Един вестник го нарича "Шерифът на нацията", пише още "Ройтерс".
Борисов, който седи на една маса, където лежат генералските му пагони (все още непришити към униформата) и пистолетът му, има друго, много по-скромно обяснение, като заявява, че всичко това е работа на царя, сега премиер, Симеон Сакскобургготски. "Той ме назначи, така че ако рейтингът ми е висок, значи неговият трябва да е още по-висок. Това е като с футболния треньор - колкото по-добре се представят играчите му, толкова по-добър е треньорът", обяснява Борисов пред "Ройтерс". Работата му и високият му обществен авторитет са му спечелили нещо като статут на идол в една страна, където 12-те години нестабилни демократични реформи за мнозина означават хаос, нарастваща престъпност и по-високи цени, отбелязва още агенцията и продължава:
"Борисов се изстреля към славата броени месеци, след като пое работата, благодарение на факта, че лично поведе полицейските акции в страната срещу наркотрафиканти и криминални групировки, които задържаха коли по пътищата на страната, ограбваха пътниците и задигаха превозните им средства. Той говори публично по теми, които засягат и него, като например корупцията във футбола и футболното хулиганство, слабата правораздавателна система и нуждата от промяна на конституцията, за да се налага законност и ред. Напоследък той отново влезе в заглавията на вестниците заради изразеното си несъгласие с пътните привилегии за колите, превозващи депутатите. "Ще бъда безкомпромисен с всеки... Трябва да имаме правила, в противен случай ще бъдем треторазредна държава... Демокрацията означава ред... това е първоначалното условие", казва Борисов.
Живков и Симеон са го научили как да се отнася с политическия елит. "Научих много от тези двама мъже, затова и нямам проблеми в споровете с политици. Не гледам на тях като на членове на някаква класа, която е по-висша от мен", казва той и добавя: "Докато 90% от политиците са в тази работа за слава, аз имам зад себе си тежестта на миналия си опит."
"Ройтерс" се спира подробно и на "колоритния бекграунд" на Бойко Борисов: "При управлението на Живков той бил отличник в училище, но бил допуснат да учи само в пожарникарска школа заради дядо си, който е жертва на политическа чистка при комунистите. И Борисов продължил, като станал преподавател. Живков бил отстранен при партиен преврат през 1989 г. и две години по-късно Борисов, дотогава експерт по карате, основал частната охранителна фирма "Ипон", която е пазила много известни личности. През 1992 г. Борисов предложил услугите си на Живков, тогава под домашен арест."
"През 1992 г., когато всички обърнаха гръб на Живков, когато стана не само непрестижно, но и опасно да имаш нещо общо с него, аз отидох при него и останах, докато го погребаха (през 1998 г.)", казва Борисов и пояснява, че мъжът, който управлявал България с желязна ръка в продължение на 35 години, станал "далеч по-обикновен човек" след падането си от власт. "До края на живота си Тодор Живков гледаше на мен като на член на семейството му", спомня си той пред "Ройтерс".
Агенцията завършва разказа си за Бойко Борисов с епизода със Симеон Втори, завърнал се през 1996 г. след изгнанието в Испания. По време на първата си визита в България от 1946 г. насам той избрал охраната на "Ипон". Борисов останал негов бодигард и след края на парламентарните избори, които движението на царя спечели, отбелязва "Ройтерс" и добавя, че само един поглед към здравеняка Борисов, облечен в черно кожено яке, с къса подстрижка и набола брада, е бил достатъчен да държи тълпата в страхопочитание.
Самият Борисов споделя пред агенцията, че опитът му с "Ипон", където е бил работодател на 2000 души, му е помогнал и за сегашната му длъжност. "Свикнах да ръководя много хора и да нося за тях отговорност. Правя същото тук. В частните фирми, ако не поддържаш нещата, те се разпадат. А когато се разпаднат, трябва да плащаш. Тук това са пари на данъкоплатците."
В заключение е цитиран жител на родната му Банкя, който не успял да накара местните власти да ремонтират някакъв водопровод, и заявява: "Трябва да стигна до Борисов. Той може да оправи всичко в тази държава."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!