Искане за сваляне на имунитета на депутата от ОДС и бивш аграрен министър Венцислав Върбанов е депозирал тази сутрин в парламента главния прокурор Никола Филчев, предаде БНР. В писмото до Народното събрание се посочва, че срещу 40-годишния земеделец от Долни Дъбник има достатъчно данни за извършени тежки престъпления в качеството му както на министър на земеделието, горите и аграрната реформа, така и на шеф на държавен фонд "Земеделие", за периода от 1 март 1998 г. до 27 юли 2001 г.
Към искането на Филчев да се разреши възбуждане на наказателно преследване срещу Върбанов по няколко члена от Наказателния кодекс са приложени 98 материала, събрани в четири папки. В тях става въпрос за приватизация, даване под наем или под аренда на собственост. По такива обвинения се предвижда присъда между 3 и 10 години затвор.
Данните, предоставени от главния прокурор, ще бъдат обсъдени в правната комисия на парламента, която ще предложи становището си на останалите депутати. Междувременно в кулоарите на парламента Върбанов коментира, че това не е нищо ново и няма притеснения. Ще бъда удовлетворен да се покаже истината, каза той и добави, че той би имал най-голям интерес от това, тъй като върху него и бившето му ведомство напоследък са се изсипали много лъжи и много хули.
Върбанов е депутат от Плевен и представител на коалиционния партньор на СДС - БЗНС-Народен съюз. В настоящото 39-о Народно събрание е зам.-председател на аграрната комисия. Преди да стане министър, е бил кмет на град Долни Дъбник. По професия е зооинженер. Неговото име първо започна да се спряга като предстоящ "клиент" на прокуратурата след парламентарните избори. В предишното Народно събрание депутатите свалиха имунитета на лидера на "Евророма" Цветелин Кънчев.
В разпространената в края на миналата година Бяла книга за наследството от предишния кабинет за ведомството на Върбанов се казваше: Раздържавяването на предприятията със 100% държавно участие в системата на МЗГ се е осъществявало под прякото ръководство на министъра на земеделието и горите Венцислав Върбанов, ресорния му заместник Георги Каркъмов, директорите и експертите на дирекция "Приватизация, преструктуриране и държавно участие" Стоян Христов и Анелия Митова. Приватизацията се е осъществявала по безпринципен начин, облагодетелстващ отделни хора и кръгове и ощетяващ държавата. В МЗГ са сключени общо 519 броя приватизационни сделки, 401 от които за цели предприятия и 118 - за обособени части. При раздържавяването превес е даден на т.нар. приватизация чрез РМД, чрез което плащаната цена за дадено предприятие е била десетократно по-ниска от реалната...
Виж още:
Министерство на земеделието и горите
Държавен фонд "Земеделие"
Повече за списъка с проверките срещу висши държавни служители, разпространен миналата седмица
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!