Шй йцария е дала на нацистите повече цигани, отколкото евреи, съобщават осведомителните агенции. Над 100 хил. души от цигански произход са загинали в немски концетрационни лагери по време на Втората световна война. Данните са от изследване на швейцарския историк Жан Франсоа Бержие и негов екип, допълват световните медии. Ученият обаче не е успял да изчисли точния брой на циганите, върнати от швейцарските власти.
Както и други европейски страни Швейцария насилствено е извършвала стерилизация на циганите, се посочва още в проучването. Разобличаващи документи за това обаче липсвали. Факт било, че още преди 50 г. в страната не са останали цигани в истинския смисъл. Това се посочвало в полицейски доклад от 1951 г.
Швейцария дала на нацистите повече цигани, отколкото евреи
Швейцария е дала на нацистите повече цигани, отколкото евреи, съобщават осведомителните агенции. Над 100 хил. души от цигански произход са загинали в немски концетрационни лагери по време на Втората световна война. Данните са от изследване на швейцарския историк Жан Франсоа Бержие и негов екип, допълват световните медии. Ученият обаче не е успял да изчисли точния брой на циганите, върнати от швейцарските власти.
1 декември 2000, 18:25