Румънската икономика навлезе в перфектната буря
Първомайските протести в румънската столица Букурещ завършиха с танци   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пи ите, които липсват днес от бюджета, парите, които би трябвало да осигурят достоен живот и на тези, които са в най-неблагоприятно положение, парите, които просим от МВФ,
парите, които нямаме, за да ги инвестираме в бъдещето на тази страна, не са се изпарили.

Те съществуват! Но икономиката на Румъния не се възползва от тях заради начина, по който са стигнали в частните сметки, където сега се намират.

Дину Патричиу (румънски бизнесмен - бел.ред.) заяви, че в швейцарски банки има не по-малко от 18 млрд. евро, оставени на съхранение от "корумпирани в кавички" лица - пари, които биха могли бързо да се върнат в страната, ако властите дадат данъчна амнистия.

Едно-единствено нещо не каза Дину Патричиу. Ако кавичките от думата корумпирани са автентични, защо тези неопетнени бизнесмени си крият 18-те милиарда евро в банките в Швейцария? Защо ги въртят през офшорни фирми, ако са чисти пари?

Какво ги спира да ги трансферират в банките в страната или да ги вложат в една флотилия от таксита "Ферари" за клиентелата от клубовете "Бамбу" - като че ли

най-солидната румънска корпорация във времената на криза?

Или да инвестират в други проекти, по-малко екзотични, но които привличат някои по-скромни милиардери от Запада, например във вятърната енергия в Добруджа?

Основната причина, поради която тези "честни" бизнесмени не биха върнали в родината си 18-те милиарда евро, дори ако държавата даде данъчна амнистия, беше представена от социалдемократа Йоан Мирча Пашку: страхът, че следващото правителство може да се откаже от подобен ход и да им конфискува и последната пара.

Между членовете на прослойката, от името на която говори Патричиу, и много от министрите от правителството на Емил Бок, няма фундаментална разлика. Много вероятно е и те са сред онези, които държат имането си в някой сейф в Швейцария.

Мислите им заобикалят идеята за благото на народа и затова не бяха в състояние да разберат, че безразличието и/или некомпетентността им ще ни доведат до прага на икономически колапс.

Да се захванеш да отделяш милиони за църкви, културни домове и диспансери, включително в родното село, когато знаеш, че се готвиш да обявиш най-строгите орязвания на бюджетните разходи за последните 20 години и когато знаеш, че всички очи са насочени към теб, показва, че

Емил Бок не е само неспособен да намери решение

за излизане от кризата, но и че напълно е загубил контакта с действителността.

Сега, за съжаление, е твърде късно да бъде сменен. Сформирането на ново правителство би означавало още два-три загубени месеца - отсрочка, с която Румъния вече не разполага.

От друга страна, Траян Бъсеску се намира може би в най-трудния момент от мандата си. Един дори по-тежък момент от суспендирането му от поста през 2007 г.

Поемайки директно отговорността за орязването на бюджетните разходи, той потвърди в очите на общественото мнение, че носи част от вината за ситуацията, в която се намираме, защото продължи да подкрепя кабинета "Бок", дори и след като стана очевидно, че той няма сили да намали разходите на държавната администрация и е

неспособен да намери ресурси, за да даде глътка кислород на частната икономика

Защо Бъсеску държи да се намеси директно в този тежък момент, когато би могъл да се оттегли в удобното определение на президентската институция и да покаже сладкодумно съгласие с падането на кабинета "Бок"?

Отвъд неизбежната параноя на такива моменти, два са вероятните варианти. Първият е, че Траян Бъсеску иска да покаже, че може да бъде и добър премиер.

Ако успее да стабилизира икономиката и да възстанови растежа й в такъв момент, демонстрацията няма да бъде забравена лесно и ще има значение при завършването на мандата му.

Другото обяснение се отнася до основния му порок: не умее да плува в спокойни води. Чувства, че е жив, само когато се намира в буря. А това наистина е перфектната буря.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Свят Преди 1 час

Към момента са повдигнати обвинения на двама предполагаеми клиенти

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Свят Преди 2 часа

Сред посочените свидетели е и осъденият престъпник Алкет Ризай

Това показва, че Русия вече губи войната в Украйна

Това показва, че Русия вече губи войната в Украйна

Свят Преди 5 часа

Чудовищни загуби в Украйна през последните месеци

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Свят Преди 6 часа

Той подчерта, че „всяка руска ракета е отговор на агресора на призивите за прекратяване на войната“

Снимката е илюстративна

Сензацията "обратен водопад" - какво причинява природния феномен

Любопитно Преди 6 часа

Магически кадри от Индия взривиха мрежата – мощни ветрове превърнаха водната каскада в сюрреалистично зрелище, което противоречи на физиката.

Иля Малинин

„Гнусна онлайн омраза“: Иля Малинин с мощно послание след кошмара на леда

Свят Преди 6 часа

21-годишният състезател е открит относно психичното си здраве и прекъсна мълчанието си в социалните мрежи в понеделник с мощно послание преди предстоящ проект, свързан с психичното здраве

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Свят Преди 7 часа

Аутопсията не е успяла да уточни нито причините, нито датата на смъртта

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Представителят на ЕК е еврокомисарят за Средиземноморието Дубравка Шуица

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Иран многократно е заплашвал да блокира Ормузкия проток

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

България Преди 7 часа

В документа са посочени широк спектър от приложения

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

България Преди 7 часа

Обвиняемият е неосъждан и е с мярка за неотклонение задържане под стража

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

България Преди 8 часа

Районният съд – Пловдив е осъден да плати на Георги Георгиев 500 евро обезщетение

<p>Откриха мъртва продуцентка&nbsp;на хитов сериал по време на снимки</p>

Трагедия в Атина: Откриха мъртва продуцентката на хитовия сериал „Техеран“ по време на снимки

Свят Преди 8 часа

Тялото на 52-годишната израелка е намерено в хотелската ѝ стая след дни на мълчание; полицията отхвърли версиите за покушение

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

Любопитно Преди 8 часа

Въпреки това, НАСА все още разполага с хиляди часове данни, доказващи, че първото кацане на Луната наистина се е състояло

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Свят Преди 8 часа

Обвиняемият Ланг заяви, че е „спокоен“ въпреки претърсванията

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Свят Преди 8 часа

Мъжът осъзнал грешката си на следващия ден и алармирал полицията