Гърция получи това, което искаше
Преди срещата на финансовите министри: (от ляво) Лук Фрийден от Люксембург, Валфганг Шойбле от Германия, Джулио Тремонти от Италия, Дидие Рендер от Белгия   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ми истрите на финансите на страните от еврозоната одобриха плана за финансова помощ на затъналата в дългове Гърция в размер на 110 милиарда евро за три години, съобщи премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който е и президент на еврогрупата.

80 милиарда ще бъдат дадени от страните от еврозоната като заеми на двустранна основа, а Международният валутен фонд (МВФ) отпуска на Гърция 30 милиарда евро, съобщи управляващият директор на фонда Доминик Строс-Кан.

Според световните информационни агенции това е

най-голямата сума, отпускана през новата история на Европа на страна, изпаднала във финансови затруднения
.

Окончателно решението на финансовите министри ще бъде одобрено на среща на върха на страните от еврозоната на 7 май в Брюксел.

Дойче Банк и застрахователните компании "Алианц" и "Мюних Ре" са готови да предоставят на Гърция един милиард евро при условията, предвидени в програмата за оказване на финансова помощ от ЕС и МВФ.

Заемът от МВФ ще бъде окончателно одобрен от съвета на директорите на фонда през седмицата.

"С цел да подкрепи усилията на Гърция да възстанови икономиката си, страните членки на еврозоната обещаха общо 80 милиарда евро, които се бъдат отпуснати като заеми на двустранна основа", изтъкнал Строс-Кан.

"Мисия на МВФ, след консултации с представители на Европейската комисия и на Европейската централна банка също сключи днес споразумение с гръцките власти да подкрепи тази програма чрез стенд-бай заем в размер на 26 милиарда специални права на тираж, което се равнява на около 30 милиарда евро", поясни управляващият директор на МВФ.

"Ние вече задействахме ускорените процедури на Фонда за проучване на заема и условията за отпускането му и мисля, че предложението ще бъде представено за одобрение от съвета на директорите до края на идващата седмица", подчерта Строс-Кан и изтъкна, че това е най-големият заем, отпускан от Фонда на страна-членка.

Европейските данъкоплатци няма да се превърнат в заложници

заради 80-те милиарда евро, която ЕС се съгласи да изплати, заяви еврокомисарят по икономически и валутни въпроси Оли Рен.

Той допълни, че всички 15 страни-партньорки на Гърция в еврозоната ще вземат участие в осигуряването на тази помощ, въз основата на "справедливо разпределение на тежестта".

Комисарят Рен подчерта, че нито една от страните няма да изгуби при отпускането на заемите, които варират от няколкостотин милиона евро, в случая с най-малките страни-членки като Люксембург, до 8,4 млрд евро в случая с Германия.

"Лихвата, плащана от Гърция, е по-висока от лихвата, която тези страни ще платят, за да съберат средствата, които след това ще отпуснат на Атина", подчерта Рен.

Данъкоплатците не са заложник на ангажиментите, поети от техните правителства, за да участват в това начинание, допълни той. Държавите ще имат възможност да теглят заеми, въз основата на техния собствен кредитен рейтинг, преди да заемат парите на Атина при лихва, която Рен потвърди, че ще възлиза на "около пет процента".  
– Казаха ми да мисля позитивно. – И ти? – Седя и гледам сметките си… и си представям, че не са мои.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Среднощна атака: 116 украински дрона са свалени над Русия

Среднощна атака: 116 украински дрона са свалени над Русия

Свят Преди 1 час

Атакувани са над 10 руски региона

Недоволни граждани отново излязоха на протести в няколко града у нас

Недоволни граждани отново излязоха на протести в няколко града у нас

България Преди 1 час

Те бяха категорични, че няма да спрат с демонстрациите, докато не падне правителството

"Мислех, че полудявам": Военна пропаганда в руското училище

"Мислех, че полудявам": Военна пропаганда в руското училище

България Преди 1 час

Близо 200 хиляди учители в Русия са напуснали работа за две години

Мирослав Великов е победителят в “Игри на волята” 7

Мирослав Великов е победителят в “Игри на волята” 7

Любопитно Преди 9 часа

Той надделя над аниматора Калин и IT специалиста Алекс в ожесточен финален сблъсък

Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Любопитно Преди 9 часа

Модният дизайнер Оскар Г. Лопес, създал роклята на Рейчъл Рой за Met Gala през 2014 г., твърди, че комплимент от страна на Джей Зи към Рой по време на събитието е разстроил сестрата на съпругата му – Бионсе Ноулс

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 9 часа

Флавио Болсонаро написа в социалната мрежа "Екс", че е бил избран от баща си за "мисията да продължим нашия проект за страната"

Археолози в Помпей разкриха изненадващата храна на робите в античния град

Археолози в Помпей разкриха изненадващата храна на робите в античния град

Любопитно Преди 10 часа

Археолозите са открили амфори, съдържащи бобови растения - едната от тях наполовина празна, както и голяма кошница с круши и ябълки

Трима загинаха на място при тежка катастрофа край Търговище

Трима загинаха на място при тежка катастрофа край Търговище

България Преди 11 часа

Лек и товарен автомобил, които са се движели в противоположни посоки, са участниците в катастрофата

<p>Кралски блясък: Децата на принцеса Кейт&nbsp;я придружиха на ежегодната ѝ коледна служба (СНИМКИ)</p>

Кралски блясък: Децата на Кейт Мидълтън я придружиха на ежегодната ѝ коледна служба

Любопитно Преди 11 часа

Принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи придружиха Кейт Мидълтън на нейната ежегодна коледна служба в Уестминстър, отбелязвайки първата им съвместна публична поява от юни насам

<p>Доналд Тръмп получи първата награда за мир на ФИФА (СНИМКИ)</p>

Доналд Тръмп получи първата награда за мир на ФИФА

Свят Преди 12 часа

„Това наистина е една от големите почести в живота ми“, каза Тръмп

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Свят Преди 13 часа

Украинският президент добави, че все още има хиляди деца, които трябва да бъдат върнати в Украйна

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

България Преди 13 часа

По искане на Софийска районна прокуратура е образувано производство срещу него

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Свят Преди 14 часа

Ето какво всъщност получиха Делхи и Москва от посещението

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Свят Преди 14 часа

О'Харис е бил задържан на 16 ноември на летище Наха, след като митнически служител открил в багажа му 0,78 грама кристали, съдържащи синтетичния наркотик MDMA

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

България Преди 14 часа

В дневния ред на съвета са предвидени три точки