Конвергентната програма на България за икономическото й развитие през последните месеци беше одобрена от Европейския съюз (ЕС) на заседанието на Съвета по общи въпроси и външни отношения на съюза в разширен състав.
Въпросът бе включен в дневния ред на Съвета под точка А (приемане без обсъждане).
Програмата бе приета и разгласена от Европейската комисия на 17 март, която изпрати мнение в Съвета на ЕС.
Закъснялото й одобрение от Съвета, без което тя не е официален документ на ЕС, не се дължи на някакви по-сериозни забележки, а на това, че по различни причини досега свиквани съвети не събираха достатъчен министерски кворум.
Програмата за България е "конвергентна", тъй като страната ни не членува в Еврозоната. За страните в ЕС от тази зона същите програми се наричат "за стабилност".
Приетата програма за България съдържа положителни оценки за усилията на българското правителството да поддържа стабилно бюджетно състояние, като същевременно се отправят препоръки как политиката за макроикономическа стабилност да се запази успешна.
Одобряването на конвергентната програма е изключително добра оценка от страна на ЕС за работата на новото правителство, коментира премиерът Бойко Борисов, цитиран от правителствената пресслужба.
Благодаря на европейските ни партньори за обективната преценка; ще се постараем да приложим на практика препоръките, които Съветът на ЕС ни дава, допълни премиерът.
В становището на Съвета се посочва необходимостта от ускоряване на реформите в сферите на здравеопазването, пенсионната система, образованието, държавната администрация и бизнес средата. България трябва да продължи да прилага и стриктна фискална политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!