Несигурно лидерство във Ватикана
Папа Бенедикт XVI   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Когато над държавите е надвиснала заплаха или институциите имат проблеми, те се обръщат към лидерите си с очакване да намерят изход от кризата.

Ватиканът има проблеми, моралният му авторитет е подкопан от зачестяващите твърдения за сексуални посегателства над деца от свещеници в миналото и прикриването им от висшестоящите епископи.

Силно лидерство от върха на Римокатолическата църква обаче не се забелязва.

Папа Бенедикт XVI рядко споменава кризата, а негови помощници влошават нещата с коментари, които са преди всичко оправдателни, а понякога и обидни.

Според католическите лидери църквата е различна от светските власти - правителствата или фирмите - и това е вярно. Но тя живее в нашия свят и

за нея важат неговите закони,

когато духовници извършват престъпления и когато висшестоящите ги прикриват.

Джордж Абела, президентът католик на силно католическата островна държава Малта, наблегна на това, посрещайки в събота папата.

Има свещеници, "които за нещастие, са се отклонили от правия път", каза президентът. "Затова дълг на църквата, както и на държавата, е да работят в тясно сътрудничество, за да ограничат случаите на злоупотреба, така че справедливостта не само да възтържествува, но и това да бъде видяно", заяви Абела.

Бенедикт изложи становището си за кризата в писмото от 20 март към ирландците. Той изрази срам и покаяние и отправи остра критика към епископите на Ирландия заради бездействието им към случаите на посегателства. Но папата нито лиши епископи от сана им, нито предложи конкретни реформи.

"В това писмо няма нищо, което да подсказва, че лидерите на католическата църква имат какъвто и да било нов поглед към нещата," казва Мийв Луис от групата на жертви на сексуални посегателства от католически свещеници "Един от Четири" (One in Four).

Промените стават трудно във Ватикана

Във Ватикана всъщност Бенедикт е най-силният глас в полза на по-твърдо отношение към сексуалните посегателства. Той се извини неотдавна на ирландците и се срещна с жертви на свещенически тормоз в САЩ, Австралия и Малта.

Във Валета в неделя папата обеща църквата да направи всичко възможно да изправи насилниците пред съда и да предпази младите в бъдеще. Но от изявления напоследък на висши духовници стана ясно колко трудно е искрените думи да бъдат превърнати в открити и решителни действия, които да гарантират справедливо възмездие.

Виенският кардинал Кристоф Шьонборн разкри, че през 1995 г. тогавашният кардинал Йозеф Ратцингер

искал да разследва австрийски скандал за сексуални злоупотреби, но му попречили

негови съперници.

Шьонборн намекна, че съпротивата дошла от тогавашния държавен секретар на Ватикана кардинал Анджело Содано.

Бившият служител във Ватикана кардинал Дарио Кастийон Ойос каза, че покойният папа Йоан Павел II му възложил през 2001 г. да напише писмо, в което френски епископ бил похвален, че е прикрил покварен свещеник. Писмото предизвика възмущение, след като бе публикувано в интернет миналата седмица.

Мнозина ирландски католици се надяваха, че Бенедикт ще преструктурира ирландската църква и ще накара няколко епископи да се оттеглят след разобличения за сексуални злоупотреби и тяхното прикриване миналата година.

Неговите разочаровани критици подминаха споменаването в писмото му на "апостолическа инспекция", разследване от Ватикана на някои ирландски епархии, което може да доведе до твърди мерки. Но за Ватикана, където времето се мери във векове, това може да се окаже по-дълго, отколкото биха искали жертвите или верните католици, загрижени за образа на църквата си.

Дали медиите пропускат истинския скандал?

По всяка вероятност Бенедикт няма да въведе реформите, които някои критични католици и външни наблюдатели смятат за нужни.

Някои искания, витаещи във въздуха - папата да се оттегли, безбрачието да бъде отменено или да бъде позволено на жените да стават свещеници - не са директно свързани с проблема. Тези неща няма да се случат или няма да се случат още дълго време в църква, за която традицията означава толкова много.

Един от водещите критични католици, швейцарският теолог Ханс Кюнг, предложи епископите да лобират на регионално ниво, за да прокарат реформите, които биват блокирани от Ватикана. Това също е малко вероятно, като се има предвид колко централизирана е църквата.

Дори призивите за прозрачност в процеса за взимане на решения или за ръкополагане на жени във високи санове са в противоречие с по-традиционното разбиране за клира и църквата, което Бенедикт наложи с надеждата да възстанови уважението към тях и авторитета им.

Докато репортери в няколко държави се ровят из архиви, за да открият някакви връзки между Бенедикт и случаи на сексуални злоупотреби преди години, някои католически публикации подчертават

възможността Ватикана скоро да бъде ударена от потенциално разрушителен скандал.

Според седмичника "Нашънъл католик рипортър" в САЩ покойният създател на ордена "Легионът на Христос" (Legion of Christ) Марсиал Масиел Делагадо, щедро подкупвал висши служители във Ватикана, за да отклони разследвания на двойнствения му живот.

Според списанието мексиканският свещеник, близък приятел на папа Йоан Павел, извършвал сексуални посегателства над ученици в семинарията и имал поне едно, а вероятно и повече деца от любовници.

След като беше избран за папа, Бенедикт го отпрати към живот на "покаяние и молитва". Но един от най-верните защитници на Масиел е влиятелният кардинал Содано, който на Великден призова папата

да не обръща внимание на "дребните злободневни клюки".

Лондонският католически седмичник "The Tablet" помести статията "Медиите пропускат истинския скандал", за да привлече вниманието към скандала с Масиел.

Според вестника медиите имат право да разследват църковни скандали, но в момента може би гледат ''в напълно грешна посока"

Междувременно

лидери на римокатолическата църква във Великобритания се извиниха

за малтретираните от свещеници деца и заявиха, че скандалът е опозорил църквата, предаде АП.

Архиепископът на Уестминстър Винсънт Никълс, духовен глава на църквата в Англия и Уелс, поднесе сърдечни извинения на църквата и дълбоко съжаление за онези, които са били малтретирани, чувствали са се пренебрегнати, обезверени или предадени.

Папа Бенедикт XVI пък прие оставката

на епископ Джеймс Мориарти, с която ирландските епископи, оттеглили се заради сексуални посегателства, стават трима, предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана.

Мориарти подаде оставка през декември, след като в официален доклад бе споменато името му заедно с други висши духовници в Дъблинската епархия, които са прикривали случаи на сексуални посегателства срещу деца от свещеници в продължение на 30 години.

Той бе помощник епископ на Дъблин в продължение на 11 години, а от 2002 г. стана епископ на градовете Килдеър и Лейлин.

Един от най-високопоставените епископи в Германия - Валтер Микса, също предаде оставката

си на папа Бенедикт XVI.

Микса след като призна, че е удрял деца и заяви, че се надява неговите действията да позволят "нов старт" за църквата.

"Аз напълно осъзнавам своите собствени слабости" - пише епископът в писмо, публикувано на уебсайта на епархията в Аугсбург. - Моля за прошка от всички, срещу които имам провинения и от всички, на които съм причинил вреда".

Първоначално Валтер Микса отхвърляше обвиненията, че бие деца в римокатолическо сиропиталище през 70-те и 80-те години на миналия век, но впоследствие призна за злоупотребите и публично поиска прошка за стореното. Срещу епископа няма повдигнати обвинения за сексуално насилие.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Свят Преди 2 часа

Към момента са повдигнати обвинения на двама предполагаеми клиенти

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Свят Преди 3 часа

Сред посочените свидетели е и осъденият престъпник Алкет Ризай

Това показва, че Русия вече губи войната в Украйна

Това показва, че Русия вече губи войната в Украйна

Свят Преди 5 часа

Чудовищни загуби в Украйна през последните месеци

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Свят Преди 6 часа

Той подчерта, че „всяка руска ракета е отговор на агресора на призивите за прекратяване на войната“

Снимката е илюстративна

Сензацията "обратен водопад" - какво причинява природния феномен

Любопитно Преди 7 часа

Магически кадри от Индия взривиха мрежата – мощни ветрове превърнаха водната каскада в сюрреалистично зрелище, което противоречи на физиката.

Иля Малинин

„Гнусна онлайн омраза“: Иля Малинин с мощно послание след кошмара на леда

Свят Преди 7 часа

21-годишният състезател е открит относно психичното си здраве и прекъсна мълчанието си в социалните мрежи в понеделник с мощно послание преди предстоящ проект, свързан с психичното здраве

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Свят Преди 7 часа

Аутопсията не е успяла да уточни нито причините, нито датата на смъртта

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Представителят на ЕК е еврокомисарят за Средиземноморието Дубравка Шуица

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Иран многократно е заплашвал да блокира Ормузкия проток

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

България Преди 8 часа

В документа са посочени широк спектър от приложения

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

България Преди 8 часа

Обвиняемият е неосъждан и е с мярка за неотклонение задържане под стража

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

България Преди 8 часа

Районният съд – Пловдив е осъден да плати на Георги Георгиев 500 евро обезщетение

<p>Откриха мъртва продуцентка&nbsp;на хитов сериал по време на снимки</p>

Трагедия в Атина: Откриха мъртва продуцентката на хитовия сериал „Техеран“ по време на снимки

Свят Преди 8 часа

Тялото на 52-годишната израелка е намерено в хотелската ѝ стая след дни на мълчание; полицията отхвърли версиите за покушение

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

Любопитно Преди 9 часа

Въпреки това, НАСА все още разполага с хиляди часове данни, доказващи, че първото кацане на Луната наистина се е състояло

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Свят Преди 9 часа

Обвиняемият Ланг заяви, че е „спокоен“ въпреки претърсванията

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Свят Преди 9 часа

Мъжът осъзнал грешката си на следващия ден и алармирал полицията