Насилие преди регистрацията за изборите в Афганистан
Хамид Карзай по време на посещение на Независимата избирателна комисия   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Зам.-кметът на южния афганистански град Кандахар бе убит от бунтовници, докато се молел в джамия.

Това е поредната дръзка атака срещу правителствен представител в размирния регион, където чуждестранни войски подготвят офанзива срещу талибаните, отбелязва Асошиейтед прес.

Нападателите влезли снощи в храма и застреляли Азизула Ярмал, докато се молел заедно с още десетки други хора, пояснява Залмай Аюби, говорител на провинциалните власти. Бунтовниците успели да избягат.

Според Аюби атентатът е част от серия убийства на представители на властта в Южен Афганистан, целящи да подкопаят централната власт чрез принуждаване на компетентни служители да напуснат постовете си и наказване на онези, които се противопоставят на бунтовниците.

Насилието става на фона на започналата в страната днес регистрация на хиляди кандидати за парламентарните избори, насрочени за 18 септември.

Миналата седмица президентът Хамид Карзай назначи нов ръководител на Независимата избирателна комисия под натиска на международната общност и местни политически групи.

Това стана, след като президентският вот миналата година, на които той беше преизбран, бяха помрачени от съмнения за изборни измами.

Комисията по жалбите с мандат на ООН отсъди срещу над 1/3 от гласовете за Карзай, като отправи критики срещу избирателната комисия, вкл. обвинения за участие в измамите.

Сега новият й шеф уверява народа на Афганистан, че тя ще работи денонощно за гарантирането на "свободни, честни и справедливи избори".

Наскоро Хамид Карзай отправи поредица от критики срещу международната общност, че чуждите сили са били в основата на мащабната измама на изборите през август - вторите, провеждани в Афганистан.

Ден след като върху "Ал Кайда" в Ирак бе нанесен един от най-тежките според САЩ удари - убийството на двамата й лидери, бойци на терористичната група пък "отмъстиха" на местен началник на полицията.

Петима души - съпругата и четирите деца, на служителя от милицията Сахва (сражаваща се с бунтовниците от "Ал Кайда") бяха застреляни в дома им в град Тармия, северно от Багдад.

Труповете на тримата синове мъжа, на възраст между 12 и 16 години, са били обезглавени.

На 3 април нападатели във военни униформи убиха 25 души от семейства, свързани със Сахва при нощна операция в селище, южно от Багдад. Жертвите бяха завързани, измъчвани и застреляни в главата или гърдите.


Сахва е съставена от племена на араби сунити, които се присъединиха към американските и иракските сили в борбата срещу бунтовниците през 2006 и 2007 г.

Миналата седмица иракският премиер Нури ал-Малики подкрепи призивите за по-широкото използване на бившата бунтовническа милиция в усилията на иракските сили за сигурност и разузнаването да предотвратят смъртоносните бомбени атентати.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Свят Преди 7 часа

Тя направи това изказване във връзка с новата стратегия за сигурност на САЩ

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

България Преди 8 часа

Страната ни ще бъде част от европейското културно и монетно наследство

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Любопитно Преди 9 часа

Българинът направи чудесен старт и компенсира наказанието си от вчера

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Свят Преди 9 часа

Много от младежите не отидоха на училище, за да се включат в демонстрациите

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 10 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 11 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Свят Преди 11 часа

Леките автомобили преминавта безпрепятствено границата

Земетресение в Румъния

Земетресение в Румъния

Свят Преди 11 часа

Трусът е бил с магнитуд 3,5 по Рихтер

<p>Почина&nbsp;един от най-известните архитекти в историята</p>

Почина Франк Гери, един от най-известните архитекти в историята

Свят Преди 11 часа

Сред многото му шедьоври са музеят „Гугенхайм“ в Билбао, Испания; концертната зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис и сградата на DZ Bank в Берлин

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 11 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 12 часа

Над 500 души са в неизвестност