Вулканът в Исландия продължава да бълва дим и пепел
Снимка от първото изригване на вулкана на 20 март тази година след 200-годишно затишие   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Вулканът в Исландия продължава да бълва огромни облаци дим и пепел, които нарушиха въздушния трафик в Европа, и не показва признаци на затихване.

Положението е като вчера, вулканът продължава да изригва, да експлодира, да разпръсква пара, каза професорът от университета в Исландия Арман Хоскулдсон.

Според него това ще продължи поне още два дни.

Говорителят на министерството на околната среда Гудмундур Гудмундсон каза, че не се очаква промяна в бълваното количество пепел, разнасяно от силните ветрове над Европа.

Друг специалист каза, че е разтопена една трета от леда над кратера и близката река е придошла. Хиляди хектари земя на изток от вулкана са покрити с дебел слой пепел.

Метеоролози от американската служба "Акюуедър" казаха, че изригващата вулканична пепел ще нарушава въздушния трафик над Европа поне до неделя. Според експерт от исландската метеорологична служба

проблемът може да продължи седмици наред в зависимост от силата на ветровете.

Вулканичната пепел, представляваща дребни частици скала и стъкло, е изхвърляна в горния слой на атмосферата, където обикновено летят повечето търговски самолети. Тя може да причини значителни повреди като на облицовката, така и на двигателите на самолета.

По данни на американския геофизически институт около 100 самолета са попаднали на облаци от вулканична пепел за периода 1983-2000 г.

В някои случаи двигателите за кратко са спирали да работят след засмукване на вулканични частици, но фатални злополуки не е имало. Ройтерс цитира водещ вулканолог, според когото пепелта може да причинява

проблеми във въздушния трафик в продължение на шест месеца,

ако изригването продължи. "Проблемът е, че вулканите са твърде непредвидими и в този случай имаме само едно изригване. Ако то продължи обаче ще има нарушения в полетите около шест месеца и повече", каза професор Бил Магуайър от изследователския център за оценка на риска "Аон Бенфийлд Ю Си Ел".

Европейски метеоролози съобщиха, че облаци вулканична пепел се носят в южна посока над Европа и на изток към Русия с близо 40 км в час, предаде Асошиейтед прес.

Никой не се наема да прогнозира колко далеч ще стигнат облаците и кога пепелта ще се разпръсне в атмосферата, докато исландският вулкан продължава да изригва.

Според Хелън Чивърс от британската метеорологична служба траекторията на облака продължава до северна Франция и Австрия и в източна и централна Русия.

Хари Гуртс от холандската метеорологична служба каза, че облакът се движи на югоизток с около 40 км в час от Северно море, но обичайната облачна покривка затруднява проследяването му. Междувременно

СЗО посъветва европейците да останат по домовете си

в случай, че от небето започне да се сипе пепел, разнесена от изригналия в Исландия вулкан.

Организацията не знае какви точно са опасностите за здравето от облака от вулканична пепел, заяви говорителят на СЗО Дейвид Епстайн.

Той отбеляза, че микроскопичната пепел е потенциално опасна за хората, ако започне да пада върху земята, защото вдишаните частици могат да стигнат до белите дробове и да
предизвикат дихателни проблеми.

По-голяма е опасността за страдащите от астма и други дихателни болести. Епстайн обясни, че и днес облакът остава високо в атмосферата, а СЗО следи ситуацията отблизо. Пепел покри земята в някои земеделски райони на южна Исландия.

От отдела "Мониторинг на въздуха" в Агенцията по околна среда пък казаха, че

облакът пепел не представлява опасност за хората

По думите на началникът на отдела Валери Серафимов това са твърди частици с големина от 10 микрона до няколко милиметра и са на много голяма височина.

Според Серафимов е малко вероятно облакът да достигне България, а ако това стане, той ще бъде доста разреден. Все пак, ако облакът ни достигне, въздействието ще бъде същото, което оказва прахта от улиците, посочи той.

Серафимов заяви, че от агенцията контролират съдържанието на прахови частици във въздуха.

От Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на БАН казаха за БТА, че през следващите 12 часа облакът няма да достигне страната ни. В момента най-плътен е той в Северна Германия.

Според института има вероятност прахта да засегне Североизточната част на Балканите и по-скоро част от Румъния. Ако достигне до България, облакът няма да бъде концентриран, обясниха от НИМХ.

Съпругът пита: – Какво има за вечеря? – Нещо ново: нарича се „направи си сам“. – Това не беше ли вчера?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Свят Преди 2 часа

Украинският президент добави, че все още има хиляди деца, които трябва да бъдат върнати в Украйна

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

България Преди 2 часа

По искане на Софийска районна прокуратура е образувано производство срещу него

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

България Преди 3 часа

В дневния ред на съвета са предвидени три точки

Европрокуратурата разследва ДДС измама за над 13 милиона евро, има арестувани

Европрокуратурата разследва ДДС измама за над 13 милиона евро, има арестувани

България Преди 4 часа

В хода на акцията са задържани шестима български граждани

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

По неофициална информация на борда на плавателния съд има 10 души екипаж

Снимката е илюстративна

Лекарите бият тревога заради опасна тенденция, обхващаща Европа

Свят Преди 4 часа

Жабите са били използвани в древен Египет и Китай за лечение на отоци, сърдечна недостатъчност, ухапвания от змии, епилепсия и инфекции

Задържаха 55-годишен мъж, разпространявал порнография с непълнолетни

Задържаха 55-годишен мъж, разпространявал порнография с непълнолетни

България Преди 4 часа

Обвиняемият е държал в телефона си множество снимки, които изобразяват открито сексуално поведение

Визията на Амал Клуни, която всички сме забравили

Визията на Амал Клуни, която всички сме забравили

Любопитно Преди 4 часа

Амал Клуни впечатли с два различни бляскави тоалета на Лондонския филмов фестивал – през 2021 г. с бяла рокля с пера на премиерата на „The Tender Bar“ и през 2025 г. с мека розова рокля на Tamara Ralph, възраждайки стила „шоу-звезда“ и демонстрирайки еволюцията на своята визия

<p>Арестуваха&nbsp;OnlyFans звездата Бони Блу</p>

OnlyFans звездата Бони Блу задържана от полицията в Бали заради порнография

Свят Преди 4 часа

Британската звезда от филмите за възрастни и група от 17 туристи на възраст между 19 и 40 години от Австралия и Обединеното кралство бяха задържани от полицията

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Свят Преди 4 часа

29-годишната Луана Лопес Лара влиза в класацията на милиардерите след стремителния успех на платформата за предсказуеми пазари Kalshi

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Свят Преди 5 часа

Стрийминг гигантът изпреварва Paramount и Comcast и се готви за най-мащабното медийно сливане в индустрията

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

България Преди 5 часа

По време на обхода стана ясно, че за почистването на реките в урбанизираните територии се отделят средства за общините, докато държавните са в растителност и недобре проходими

Два неидентифицирани обекта плават в Черно море, военните ги следят

Два неидентифицирани обекта плават в Черно море, военните ги следят

Свят Преди 5 часа

Кораби на бреговата охрана са в района и наблюдават дистанционно обектите

Украйна порази петролна рафинерия в Краснодарския край

Украйна порази петролна рафинерия в Краснодарския край

Свят Преди 5 часа

Установява се размера на щетите

Напусна ни поетесата Ружа Велчева

Напусна ни поетесата Ружа Велчева

България Преди 6 часа

Скръбната вест съобщи синът ѝ Николай Колев във фейсбук