Няма единодушно решение за ДДС, почти единодушни сме министрите, че плоският данък трябва да остане, заяви земеделският министър Мирослав Найденов пред журналисти след неформално заседание на кабинета, инициирано от вицепремиера Цветан Цветанов.
Повишаването на ДДС е една от мерките, с които най-бързо могат да се съберат пари по време на криза, посочи Найденов и добави, че вдигането с 2% на този данък, каквито идеи има, ще бъде може би най-дискутираната тема.
Днес, втори ден, продължава заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), който обсъжда антикризисните мерки на кабинета. Заедно със синдикатите и работодателите е и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, който заради това не участва в срещата на министрите.
Окончатело решение на правителството по антикризисните мерки се очаква в четвъртък, след завръщането на премиера Бойко Борисов от посещения в Катар и Кувейт. Министерският съвет ще обсъжда и възможни съкращения на разходи в бюджетите на ведомствата.
Мирослав Найденов каза още, че на министерската среща днес по т.нар. данък "Амнистия", мненията са били да не се приема.
За данък "Лукс" мненията са разнопосочни. Данъкът по доходите няма да се променя, заяви земеделският министър.
Министърът на културата Вежди Рашидов посочи, че сред антикризисните мерки не е продажбата на НДК.
Решения все още не са взети, антикризисните мерки ще бъдат взети в единен пакет,
каза министърът на младежта и спорта Свилен Нейков.
Снощи от Катар премиерът Бойко Борисов каза, че непрекъснато го информират за разговорите, които текат в София.
Министърът на финансите Симеон Дянков има задача до сряда да намери общите мерки, които да помогнат на страната да излезе най-плавно от кризата.
Една от възможностите е вдигането на ДДС с 2%, но има договореност, докато не се стигне до обща позиция със синдикати и работодатели, това да не се коментира, каза Борисов.
Той беше категоричен, че със задълженията, които държавата има от стари проекти ще се "режат" заплати, ще се намаляват бюджетни разходи, ще има съкращения в администрацията, ще има данък "лукс".
Без да се повиши ДДС няма как да се излезе от ситуацията, отбеляза Борисов и добави, че това ще е временна мярка, най-късно до 2011 г.
Той приема също тезата, че могат да се намалят субсидиите за политическите партии, заплатите и в Министерския съвет, и в президентството, и в парламента.
Друга идея, която лансира премиерът е фирмите, които не вдигнат цените на продуктите заради повишеното ДДС да получат възможност за безплатна реклама по БНТ и БНР.
Ако искат българите за година и половина мисля, че ще успея да измъкна държавата от блатото, заяви премиерът и гарантира, че за година и половина България ще стане уважавана страна в Европа.
Днес предиобед парламентът отхвърли искане на БСП да бъдат изслушани министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерът Симеон Дянков и министрите Трайчо Трайков и Тотю Младенов относно икономическата ситуация и антикризисните мерки.
Зам.-председателят на парламентарната група на левицата Ангел Найденов каза, че
обществото се раздвоява от редицата идеи, пускани за тестване
на общественото мнение.
Всички ние с безпокойство следим как се появяват непрекъснато нови и нови идеи, нарастват дефицитът, недостигът на финансови средства и безработицата, появи се социално напрежение, каза Найденов.
Съпредседателят на ГЕРБ Красимир Велчев заяви, че дебатът за антикризисните мерки трябва да се състои и в Народното събрание, както в обществото. Проблем, според него, е, че и премиерът не е в България.
Велчев обяви, че ГЕРБ ще се въздържат при това гласуване и с мотива, че в момента текат разговори в Националния съвет по тристранно сътрудничество.
Предложението на левицата беше отхвърлено, като за него гласуваха 64 народни представители, 18 бяха "против", а 87 се "въздържаха".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!