Жените ръководят правителства, управляват компании и съставляват половината работна сила на човечеството.
Световно проучване на Ройтерс обаче показва, че всеки четвърти човек смята, че мястото им е пред печката. Голяма част от хората на това мнение са в млада възраст.
Изследването, направено между ноември 2009 г. и януари 2010 г., обхваща 24 хил. души в 23 страни - в Азия, Европа, Северна и Южна Америка, Австралия.
В най-голям процент хората от Индия, Турция, Япония, Китай, Русия, Унгария и Южна Корея твърдят, че жените не трябва да работят.
В същото време китайският държавен ръководител Ху Дзинтао призова сънародничките си да дадат още по-голям принос за развитието и модернизацията на страната.
Изненадващо за анализаторите, такова мнение масово изразяват хората между 18 и 34 години. Възрастните, които по презумпция са ориентирани към традиционните семейни ценности, се оказват далеч по-толерантни във възгледите си за нежния пол.
На противоположното мнение са в Аржентина, Бразилия, Мексико, САЩ, Канада и повечето европейски държави.
Все пак 74% от анкетираните не споделят крайното мнение.
"През последното столетие жените направиха голяма крачка напред по отношение на социалната си интеграция
те вече са част от политиката, спорта, медиите, научните среди и т.н.
Пред тях обаче все още стоят много бариери", посочва Джон Райт, вицепрезидент на изследователската компания "Ипсос".
"Това проучване демонстрира фундаменталното схващане на обществото, че жените трябва да имат право на избор - какво да правят и как по най-добрия начин да дадат своя принос", допълва той.
Резултатите показват, че в страните, където твърдят, че жените трябва да си стоят вкъщи и да се грижат за домакинството, това мнение е прието и от двата пола. Такъв отговор дават почти еднакъв брой жени и мъже.
В специялно изказване по повод 8 март председателят на Европейския парламент Йежи Бузек заяви, че този ден не означава само подаряване на цветя, но и
обсъждане на равни права и равни възможности
"Аз лично силно подкрепям данъчна система, при което колкото повече деца има в семейството, толкова по-малко данък трябва са се плаща...
В Европа, която бързо остарява, жените трябва да имат равен достъп до работни места и да бъдат професионално активни във всички сектори на икономиката. Трябва да бъде възможно всички жени да осъществяват своите професионални амбиции и едновременно с това да се грижат за семействата си.
Нуждаем се от повече и по-качествени услуги за отглеждане на децата. Нуждаем се и от еднакво заплащане и еднакво третиране", изтъкна председателят на ЕП.
Майките по света получават почти една трета по-ниски възнаграждения, отколкото мъжете и все още срещат твърде много препятствия в кариерата си, става ясно от доклад на Международната конфедерация на профсъюзите, цитиран от Асошиейтед прес.
Майките получават средно 68% от възнаграждението на мъжете, а жените като цяло - 74%, съобщава докладът.
Това е призив за действие по всички нива, заяви председателката на Комитета по въпросите на жените към конфедерацията на профсъюзите Даяна Холанд.
Докладът разкрива още, че майките по-често работят на непълен работен ден в сравнение с мъжете, или с жените, които нямат деца, което е показателно, че е
трудно да се съчетава изграждането на кариера с нуждите на семейството
Работодателите често нарушават законите, като плащат на жените по-малко, отколкото на мъжете и като не им дават достатъчно дълъг отпуск по майчинство.
Често се случва на майките да бъдат отказвани повишения или преди назначаване от дамите да се иска незаконно да представят тест за бременност.
Жените, които работят в селските райони и в селскостопанския сектор най-често са жертви на несправедливо отношение на работното място.
Подобно проучване на Европейския съюз, публикувано в петък, показва, че законите не са достатъчни, за да се пребори дискриминацията срещу жените на работното място.
Проучването на конфедерацията на профсъюзите е извършено въз основа на доклади от над 40 държави по света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!