Според някои изследвания над 70% от българите са неудовлетворени от избраната професия и кариера, което е знак, че липсата на професионално ориентиране е голям проблем в държавата.
Това заяви на пресконференция днес Иван Нейков от Балканския институт по труда и социалната политика (БИТСП).
В България има само три лицензирани центъра за професионално ориентиране, посочи той.
Центровете за професионално обучение, които имат лиценз от Националната агенция за професионално образование и обучение са 819, сравни Нейков.
В България липсва място, където човек може да получи услугата професионално или кариерно ориентиране, няма и висше училище, което да предлага образование за кариерни консултанти.
По думите на Нейков популярният в страната метод, по който се определя къде да учат децата, е "от уста на уста".
В страната няма нито едно училище с кабинет по професионално ориентиране. Децата трябва да получават тази услуга от най-ранните си училищни години, на изхода от училище, както и през целия си трудов път, смятат специалистите.
За целта трябва да се изградят екипи във всяко учебно заведение, смятат специалистите.
Услугата липсва и в бюрата по труда. В тях работещите могат да отделят не повече от 15 минути на безработен, което е недостатъчно, за да се предостави услугата професионално ориентиране, посочи Нейков.
Професионалното ориентиране е добра антикризисна мярка, смята Нейков.
Според него задължение на държавата е да осигури на всеки, загубил работата си, тази професионална услуга, което ще е и много по-евтино, отколкото плащането на помощи за безработни.
За постигането на тези цели са необходими промени в законите за средното образование и заетостта, където да се добавят текстове, посочи Нейков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!