Австрийският всекидневник "Ди Пресе" публикува обширен разговор с българския политолог Иван Кръстев за силните и слабите страни на премиера Борисов и за новата кандидатка за еврокомисар Кристалина Георгиева (diepresse.com).
Кръстев е представен като шеф на Think Tank Центъра за либерални стратегии в София (cls-sofia.org). В момента той е във Виена по покана на Института за науки за човека.
На въпроса дали най-големият плюс на Георгиева след провала на Желева е, че не идва от българските политически кръгове, Кръстев отговаря отрицателно и изтъква предимствата на българката, произтичащи от 15-годишната й дейност в Световната банка.
"Георгиева е силна кандидатура и ще направи впечатление на изслушването", казва анализаторът.
Политологът подчертава, че с оставката на Желева, с ремонта на кабинета и с номинирането на Георгиева премиерът Борисов е успял да се справи с кризата.
"Г-жа Желева беше амбициозна, но не разполагаше с време за нормална политическа кариера. Кариерата й беше като старт на ракета: от никъде направо в Европейския парламент, една година по-късно - външен министър, а поиска да стане и еврокомисар. Тя загуби равновесие", казва Кръстев.
Една от силните страни на Борисов като политик е, че долавя настроенията в обществото. След като схванал, че Желева ще носи белега на неуспял еврокомисар, премиерът ремонтирал правителството си.
Мисля, че понякога решенията му изненадват не само другите, а и него самия, посочва Иван Кръстев и сравнява Борисов с
джаз музикант - перфектен импровизатор.
По думите на политолога мнозина в българския елит са на мнение, че трябва да се действа по-стратегически, но пък от друга страна този начин за справяне с кризи съответства до голяма степен на българската политика, която постоянно изпада от криза в криза, които кризи обаче не траят особено дълго.
Като джазмен Борисов се опитва да изненадва политическите си противници, без да се бои да атакува от всички посоки. Политиката му отговаря на тактиката на партизански командир.
Същевременно в правителството му мнозина разполагат с мениджърски опит, като например финансовия министър Симеон Дянков, който проявява забележително постоянство в консервативната фискална политика, подчертава Кръстев.
Въпросът е дали правителството ще успее да запази баланса, смята той.
На въпроса кой би могъл да измести Борисов от поста му, Иван Кръстев отговаря, че има редица фактори. Би могло да бъде самото му правителство. Наистина то се радва на слаба и разпокъсана опозиция, но все пак си остава правителство на малцинството.
Във връзка с факта, че премиерът и партията ГЕРБ са дебютанти в политиката, Кръстев обяснява популярността на Борисов с това, че той е първият премиер след промяната, който има отношение към гражданите, който идва "отдолу", антиелитарен е, използва обикновен език и хуморът му е близък до народния.
Всички останали се опитваха да се правят на американски сенатори, казва Иван Кръстев.
В уж слабата страна на Борисов - непостоянството му, според политолога всъщност се крие силата му, тъй като точно такова е и поведението на българските избиратели. Българската съвременна общественост е тотално еклектична, заключава Иван Кръстев.
Запитан за обещанията на Борисов във връзка с борбата срещу корупцията и престъпността и освобождаването на по-голямата част от "Наглите" от ареста, Кръстев обяснява, че едно от най-големите недоразумения в политиката е да се вярва, че може да има успех особено в борбата срещу корупцията.
Арестите биха могли да бъдат възприети от обществеността като борба срещу корупцията, но и като борба на една корупционна мрежа с друга.
Според Кръстев правителството греши, ако мисли, че може да убеди хората.
Борисов се опитва да излъчва енергичност в борбата срещу престъпността. Залавянето на "Наглите" беше пробив - годни наред никой не арестуваше тези хора.
Тъй като общественото доверие в съда е много ниско, посланието е: "Полицията си върши работата. Корумпираните магистрати отново пускат бандитите", казва Иван Кръстев.
Според Иван Кръстев голяма част от
проблемите на България не са просто български, а са посткомунистически.
Анализаторът подчертава казаното от Бойко Борисов в Берлин - че ЕС е сбъркал, приемайки България прибързано и без достатъчна подготовка. И чак тогава добавил колко важно е, че страната вече е в ЕС.
Точно такава е и позицията на българските граждани - страната беше не приета, а контрабандно вкарана в общността, поради което сега си търси точните място и роля.
Интервюто завършва с думите на Иван Кръстев:
"Нереалистичните очаквания не водят доникъде. Когато западни елити се обръщат към София с въпроса: кога ще настъпи край на корупцията у вас, те всъщност имат за цел не да променят България, а да покажат на електората в собствените си страни колко решителни са политиците им. Това е другата форма на популизма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!