Страните от Западна Европа се очаква да вземат рекордно големи заеми на стойност около 2,200 трилиона евро през 2010 г., за да финансират бюджетните си дефицити, прогнозира рейтинговата агенция "Фич".
Тази сума се равнява на 19% от общия брутен вътрешен продукт (БВП) на петнайсетте страни от Европейския съюз преди разширяването на изток, плюс Швейцария.
Увеличението спрямо 2009 г. е от второстепенно значение, но заемите, взети от тези страни миналата година (2,120 трилиона евро или 17% от БВП) бяха най-големите от десетилетия, отбелязва агенцията.
По обем, Франция се очаква да затъне в най-много дългове (454 млрд. евро), следвана от Италия (393 млрд.), Германия (386 млрд.) и Великобритания (279 млрд.).
Ако се измери съотношението на дълга спрямо националното богатство, то най-големи кредитополучатели ще бъдат Италия, Белгия, Франция и Ирландия (около 25% от БВП).
"Фич" очаква през 2010 г. да има по-големи колебания на европейските пазари на държавни облигации, след "благоприятната" 2009 г. благодарение на ниските лихви и засиленото търсене от частния сектор.
Тази година лихвите по държавните облигации могат да нараснат доста силно, предупреждава рейтинговата агенция.
В същото време много европейски страни значително са увеличили краткосрочния си дългов капитал през 2009 г., посочва агенцията, като изразява безпокойство от това засилено излагане на евентуални колебания на лихвените проценти.
Държавните дефицити на страните се разраснаха извънредно много заради кризата, която пресуши данъчните постъпления на държавите и ги принуди да увеличат разходите за стимулиране на своите икономики.
За финансирането на тези дефицити правителствата са принудени да прибягват до дългове в големи мащаби.
Икономиката на Великобритания е излязла от рецесията
през последното тримесечие на 2009 г., стана ясно днес. Обединеното кралство регистрира растеж от 0,1% на брутния си вътрешен продукт (БВП) спрямо третото тримесечие.
Спрямо последното тримесечие на миналата година спадът е от 3,2%. Все пак това са първите положителни резултати за британската икономика от второто тримесечие на 2008 г. досега.
За цялата 2009 г. икономиката на Острова се е свила с 4,8% на годишна база. Макар и малък, растежът на икономиката в края на годината ще дойде добре на британското правителство.
Все пак притесненията, че Обединеното кралство може пак да се плъзне в рецесия, остават. Данните за слабия растеж по всяка вероятност няма да увеличат шансовете на премиера Гордън Браун да спечели изборите през лятото, коментира "Уолстрийт джърнъл".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!