Евродепутатите са изпратили дългоочакваното писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, в което искат от него отговори за Румяна Желева до края на утрешния ден.
От Европейския парламент съобщиха, че неговият председател Йежи Бузек вече е подписал писмото на Комисията по развитие и то е изпратено до Барозу по официалния ред.
Краткият документ съдържа два въпроса към него. Първият е дали Румяна Желева е дала всички необходими данни за себе си в съответствие с етичния кодекс на комисарите.
Вторият въпрос на евродепутатите е дали и след изслушването на кандидатката Жозе Барозу има доверие, че тя може да изпълнява ролята на комисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи.
Документът е подписан от всички политически координатори в Комисията по развитие, включително и от страна на Европейската народна партия (ЕНП).
Румяна Желева да бъде посъветвана да оттегли сама кандидатурата си за еврокомисар и да подаде оставка като външен министър - такъв ход обмислят в ГЕРБ, съобщи "Дневник", като се позова на високопоставени източници в партията, ангажирани да търсят изход от ситуацията.
Според тях това би било най-елегантният изход и за София, и за шефа на ЕК след слабата оценка за подготвеността по ресора, която комисията по изслушването даде на българския външен министър.
По-рано днес говорителката на Барозу - Пиа Аренкилде Хансен, заяви, че след като писмото бъде получено, председателят на ЕК ще отговори на него, тъй като уважава силно Европейския парламент.
Говорителката каза още, че не е правено сравнение между декларациите за интереси, попълнени от кандидатите за комисари в ЕК, и подобни декларации, внесени в други европейски институции като ЕП. Нямаме служба, която да ги сравнява, изтъкна тя.
Същевременно тя отбеляза, че няма промяна в изразеното вече от председателя на Европейската комисия становище, според което той има доверие в кандидатите за комисари на основата на внесените от тях декларации за интереси в комисията.
Пиа Аренкилде Хансен отказа да се ангажира с прогноза дали ще се спази планираната дата 26 януари за одобряване на новия състав на Европейската комисия. Парламентът гласува състава на Европейската комисия като цяло, а не комисарите поотделно.
Европейската народна партия може да отговори на "атаката" на социалистите и зелените по време на изслушването на Румяна Желева като се опита
да бламира словашкия кандидат за еврокомисар - социалистът Марош Шефчович,
стана ясно в Брюксел.
Днес Шефович се опита да предотврати в зародиш полемиката около негово изказване за ромите от преди пет години.
През януари 2005 г. Марош Шефчович, който тогава е бил посланик на страната си в ЕС, заявил, че ромите "експлоатират словашката социална държава", сочи документ, разпространен от групата на Европейската народна партия в ЕП.
"Доколкото това изявление, както се твърди, е било направено преди пет години, г-н Шефчович не си спомня да е казват подобни думи", се посочва в комюнике, разпространено от пресслужбата на словашкия кандидат в Брюксел.
Едновременно с това "Шефчович изразява най-дълбоко съжаление, ако нещо, което е казал в миналото, е обидило някои хора", се казва още в комюникето.
В документа се изтъква също, че Шефчович се е отличил в родината си със своите усилия за интегриране на ромите.
Изслушването на Шефчович, който се бори за ресора "Междуинституционална комуникация в ЕС и администрация", е насрочено за понеделник.
Желева не е подходяща за еврокомисар,
заяви днес лидерът на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент (socialistsanddemocrats.eu) Мартин Шулц.
Той съобщи, че е информирал председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу за тази позиция на социалистите, която била формирана дори и без да се имат предвид обвиненията за конфликт на интереси.
Сега зависи от него да разсъждава по този въпрос и да си извади необходимите заключения, каза Мартин Шулц, имайки предвид Барозу.
Шулц обърна внимание и на острите коментари, отправени от българския премиер Бойко Борисов по адрес на БСП, която е член на ПЕС.
Бившият телохранител на бившия комунистически диктатор на България няма никакво право да ни напада по подобен начин, заяви Мартин Шулц.
"Г-жа Желева е елемент от стратегията на Борисов да определя за комунист всеки, който има мнение различно от неговото. Призовавам г-н Борисов да се откаже веднага от подобен модел на поведение.
Г-жа Желева и нейната некомпетентност представляват олицетворение на правителството на Бойко Борисов", твърди още Мартин Шулц.
Според лидера на европейските социалисти и демократи, ако Румяна Желева остане кандидат за еврокомисар, тя трябва да се изправи пред ново изслушване в Европейския парламент.
Българският евродепутат от левицата Ивайло Калфин коментира, че "с подобни реакции, Бойко Борисов прави дори по-голяма грешка от тази с номинирането на Румяна Желева".
Групата на либералите и демократите (ALDE) също реагира на изявленията на премиера Бойко Борисов.
"Напълно неприемливо за един министър-председател е да се изказва с толкова остър език по отношение на европейски депутати, които просто си вършат работата по време на препитването на кандидатите за членове на новата Европейска комисия.
Европейският парламент би направил лоша услуга на избирателите си, ако не се отнася отговорно към задълженията си", заяви председателят на Групата на АЛДЕ Ги Верхофстат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!