Това каза пред БНР доц. Лилия Димова, българският координатор в рамките на Европейското социално изследване за 2009 г.
То се провежда от 2002 г. насам, но България се е включила в него през 2005-та, в третото му издание.
Заедно със статистиките на Евростат това изследване е сред основните информационни източници за изготвяне на европейските социални политики, посочи доц. Димова.
В сравнение със скандинавските страни, щастливите нашенци са в пъти по-малко.
В Дания 80% от анкетираните се чувстват щастливи, а в Словакия - 50%.
17% от европейците се чувстват нещастливи, посочи доц. Димова. Според нея този път не можем да прехвърлим вината върху кризата, защото в криза живее цяла Европа.
Сред най-важните причини да се чувстваме щастливи или не, са благосъстоянието (жизненото равнище) и доколко сигурни се чувстваме в страната си и имаме доверие в институциите, обясни доц. Лилия Димова.
Едва 10% от българите се доверяват на полицията, а два пъти по-малко - 4,6% - на съдебната система.
Това според изследователите е сред основните причини около 40% от хората да живеят в страх от битовата престъпност.
Доц. Димова каза още, че сравнителен анализ на мисленето и нагласите на българите отпреди 1989 г. и днес показва, че културата на зависимост не се е променила и продължаваме да разчитаме изключително на държавата.
Данните от 80-те години, от 82-ра насам ясно показват в общественото мнение, че България пропада, разказа още доц. Димова.
Две трети от запитаните през 1989 г. са смятали, че нищо в България не върви добре.
От дистанцията на времето хората виждат в тогавашния си живот повече плюсове, отколкото реално са съществували, подчерта Лилия Димова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!