Служителки в напреднал етап на лечение ин витро също ще се ползват със специална закрила при работа и уволнение, реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Кодекса на труда.
Работодателите се задължават да освобождават от работа жените в процедура ин витро, когато е необходимо тя да се извършват през работно време.
Досега от това право можеха да се възползват само бременните.
За това време пациентките ще получават възнаграждение от работодателя си съгласно чл. 177 от Кодекса, т.е като платен отпуск.
Освен това на жените в напреднал етап на лечението не се разрешава полагането на извънреден труд.
Работодателят не може да възлага, нито задължава тези жени да извършват работа, която застрашава сигурността и здравето им.
Той не може и да ги командирова без писменото им съгласие и няма правото да ги уволнява без разрешение от инспекцията по труда.
Уточнява се, че "работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин витро" се отнася до жени, които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни.
Депутатите приеха и през 2010 г. да се запази възможността работодателите да удължават от три на шест месеца периода, за който се въвежда непълно работно време. Мярката е насочена към подкрепа на работодатели при намаляване на обема на производството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!