Австралийски учени откриха, че октоподите, макар и безгръбначни, също са способни на сложно поведение (досега приписвано само на бозайниците и птиците).
При серия от гмуркания до островите Сулавеси и Бали в Индонезия между 1998 г. и 2008 г. Джулиън Фин и Марк Норман от музея "Виктория" (MuseumVictoria.com.au) в Мелбърн наблюдавали четири октопода от вида Amphioctopus marginatus, които си правили къщички от кокосови орехи.
Двамата успели да ги заснемат как изравят от морското дъно разполовени кокоси, изпразват ги, пренасят ги под тялото си и "сглобяват" от тях сферично убежище.
Октоподите често използват предмети, за да се крият. Този вид обаче прави крачка напред.
Това е необичайно сложно поведение, което, според учените, е първото свидетелство за използване на инструменти от безгръбначни животни.
"Онемях от изненада - казва Фин, изследовател биолог, който специализира в изучаването на главоноги, - Имам предвид, че съм виждал много октоподи да се крият в черупки, но никога не бях виждал да ги събират и да ги разнасят по морското дъно."
Подобен пример за използването на инструмент от главоноги досега не е бил регистриран, казва той.
Изследователите смятат, че преди време октоподите са използвали раковини за целта, но след като хората започнали да изхвърлят в океана големи количества кокосиви черупки, главоногите открили, че те са дори по-добри убежища.
Откритието е важно, защото показва доколко тези морски обитатели са способни на сложно поведение, казва Саймън Робсън, преподавател по тропическа биология в университета "Джеймс Кук" (JCU.Edu.au) в Таунсвил, Австралия.
"Октоподите винаги са изпъквали като по-интелигентни безгръбначни. Те имат сравнително добре развито зрение и мозък", казва той.
Трябва да се спомене обаче, че сред учените винаги е имало спор как да се определи използването на инструменти в животинското царство.
Австралийските изследователи го определят като "предмет, пренасян или пазен за по-нататъшна употреба".
Други учени може да го определят по друг начин, затова всъщност е трудно да се каже, че това наистина е първата употреба на инструмент у безгръбначни, признава Робсън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!