Северна Корея (КНДР) деноминира валутата си, като премахна две нули от стойността на банкнотите.
Това съобщи китайската агенция "Синхуа", цитирайки неназовани източници от външното министерство на Северна Корея.
Целта на мярката е да съживи икономиката на комунистическата страна, буксуваща заради инфлацията и черния пазар.
Размяната на стари банкноти е започнала в понеделник и ще продължи до неделя. По информацията на китайската агенция за деноминацията не е дадена конкретна причина.
Всички магазини в Пхенян са били затворени тази сутрин. Според местна продавачка в магазин, цитирана от "Синхуа", магазините ще отворят след седмица, когато стоките ще имат нови цени, определени от правителството.
Търговската мрежа в КНДР е изцяло под контрола на държавата.
Деноминацията е предизвикала хаос в Пхенян, където жителите масово са се втурнали към черната борса, за да обменят местната си валута в долари и в китайски юани. Според търговците на валута промяната е хвърлила в ужас севернокорейците.
Южнокорейската преса твърди, че деноминацията започва от днес, като спекулира, че този ход е част от стратегията на лидера на Северна Корея Ким Чен Ир, която цели да засили контрола над 24-милионното население на страната.
Според южнокорейските медии това е част от подготовката му да предаде властта на един от тримата си синове. Официално обаче Южна Корея не потвърждава тази информация.
Деноминацията е първата в страната от 1992 г. насам. Тогава Северна Корея издаде нови банкноти при обменен курс 1:1. Подобна деноминация е правена и през 1959 г.
Икономиката на КНДР е планова и е една от най-затворените в света. КНДР и Куба са единствените страни в света с изцяло планова икономика от съветски тип.
Според анализаторите това е сериозна икономическа реформа за страната, в която бедността и гладът стават все по-сериозни проблеми. Целта е да се изчистят парите, които се въртят на черния пазар, като бъдат реинвестирани в публичния сектор.
Пхенян е поставил и краен срок за построяването на "просперираща" нация - 2012 г. Експерти смятат, че след реформата Северна Корея ще се опита да отвори икономиката си за външния свят.
Комунистическата страна разчита на чуждестранни хуманитарни помощи от средата на 90-те години, когато икономиката й се срина заради природни бедствия и лошо управление.
През 2002 г. беше направен опит за реформи, които разрешиха на местните фермери да продават продукцията си директно на селските тържища.
Тези реформи обаче бяха отменени през 2006 г., след като не успяха да стимулират икономиката и доведоха до увеличаване на вносните стоки.
Официалният курс на долара в страната един долар за 145 севернокорейски вона. На черния пазар обаче за да се купи един американски долар са нужни повече от 3000 вона.