Известният учен-египтолог, в момента и.д. министър на образованието, младежта и науката доц. Сергей Игнатов ще заеме официално този пост, съобщи в парламента премиерът Бойко Борисов.
Игнатов прие предложението, дошло, както твърди, без предварителни разговори. По думите му "Бойко Борисов прави така, че не можеш да му откажеш".
Образователен министъран досега бе Йорданка Фандъкова, избрана за кмет на София на местните избори в неделя.
През август доц. Сергей Игнатов пое ресора висше образование, след като първоначално посоченият за зам.-министър Румен Пранчов се оттегли по здравословни причини.
Сред основните му задачи бяха координирането на дейностите по създаване на нов закон за висшето образование и даване на ход за решаването на сложния отворен въпрос с научните степени и звания.
Като ректор на НБУ от 2002 г. неведнъж се бе обявявал за закриване на Висшата атестационна комисия (ВАК), която дава научните степени и звания.
Сергей Игнатов е египтолог, получил докторска степен в Санкт-Петербургския държавен университет в Русия и специализирал в колежа "Ол соулс" в Оксфорд.
Професионалната му кариера преминава през Института по тракология на БАН, факултета по класически и нови филологии на СУ "Св. Климент Охридски", департамента "Средиземноморски и Източни изследвания" и програма "Египтология" на НБУ.
Автор е на книгите "Папирусът не расте на скала", "Египет на фараоните", The Body of God, "Мъдростта на древните египтяни".
Според Игнатов, тъй като не е нов в системата на образованието, той разполага с мениджърски опит в тази сфера, който ще му помогне да се справи с отговорния пост.
Самата системата, по думите му, се нуждае от модернизиране и той възнамерява да продължи водената от Йорданка Фандъкова политика, като се надява самата тя да го подкрепя в усилията.
Игнатов смята, че не трябва да бъдат коригирани разпределените в бюджет 2010 средства за образование между първо и второ четене на законопроекта в парламента.
Попитан дали през 2010 г. ще бъдат предвидени повече пари за висшето образование, Игнатов отговори: "Как да обещая нещо, което го няма?
Но бюджетът за следващата година има съществено нарастване и тези университети, които имат добре защитени проекти, ще получат пари за наука".
Проверка на министерството в 13 университета е показала, че парите се харчат не за наука, а за капиталови и други разходи, отбеляза Сергей Игнатов.
Според него БАН - национална ценност, която не бива да се превъръща в музейна - се нуждае от сериозни реформи и модернизиране, като самото ръководство на академията желае това да се случи.
"Като министерство ще подкрепим всички действия на акад. Никола Съботинов, тъй като това, което той трябва да направи, не е леко.
Академията е изостанала 20 години в реформирането, а в нея и в момента има много добри институти и изключителни учени на световно ниво.
Съществуващата в момента система в БАН представлява поддържане по изкуствен начин на една номенклатура, която през годините вместо да преведе България през кризисните моменти, е била статично крепене на властта", коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!