България не е съгласна да плаща милиони евро като част от плановете на ЕС да финансира намаляването на емисиите вредни газове в развиващите се страни.
Тази позиция изрази българският премиер Бойко Борисов преди началото на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Така той подкрепи Полша, която преди дни заяви подобна позиция, съобщи БНТ.
Предложението на ЕК е от 2013 г. страните-членки да плащат по 7 млрд. евро годишно на развиващите се икономики, готови да намалят вредните газове.
"Трябва да се зачете БВП, националният интерес, откъде ще ги извадим тези пари. Държави като Бразилия, Индия, Китай трябва да си платят, но за тях ние сме от богатите - това е парадоксът", заяви Борисов.
Една от основните теми на срещата на върха в Брюксел е именно помощите за развиващите се страни за справяне с климатичните промени.
В една от почивките на срещата Бойко Борисов съобщи пред български журналисти, цитиран от БТА, че засега споразумение не се очертава.
"Това е вторият Европейски съвет, на който присъствам, но разбирам, че толкова тежък съвет досега не е имало. Става въпрос за много пари, много трудно се постига съгласие и до този момент не е постигнато, ще продължим разискванията", каза той.
Участници в Европейския съвет искат за предстоящата среща в Копенхаген Европейският съюз да се ангажира с осигуряването на 100 млрд. евро в помощ на трети страни в борбата им срещу климатичните промени. Девет държави членки на ЕС обаче са се обявили против.
"Българите трябва да знаят, че за света ние сме от богатите нации, защото членуваме в Европейския съюз. И на практика трябва да дотираме икономики, които замърсяват околната среда като китайската, индийската, руската, бразилската.
Но мисля, че при сегашната финансова криза това няма как да стане. Още повече, че през изминалите 20 години България затвори толкова много заводи, които тровеха атмосферата, че това трябва да се отчете като принос, като бонус и сега, когато трябва да се осигуряват пари, на страната ни да се приспадне тази част", аргументира се българският премиер.
"Чешкият президент прекалява с разиграването на ЕС и много лидери в Европа се изнервиха от това поведение. Това е мнението ми с риск да се обиди", коментира българският премиер по повод другата дискутирана тема - реформата в институциите на ЕС, която е пряко свързана с влизането в сила на Лисабонския договор, пречка за което остана само Чехия.
Борисов се изказа положително и за двамата кандидати за президент на ЕС - Тони Блеър и Жан Клод Юнкер, без да посочва свой фаворит за поста.
За България бъдещият председател на Европейския съвет трябва да бъде силна, харизматична и доказана личност, която е позната в Европа, отбеляза премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!