Хлебопроизводители поискаха 80-90 ст. минимална цена за хляб от 700 грама. Според тях по-ниски цени предлагали производителите, които не плащат данъци.
Председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България (ФХСБ) Мариана Кукушева каза на пресконференция, че въвеждането на минимална защитна цена ще извади "на светло" т.нар. "сив сектор" в бранша, който по думите й е 60%.
Кукушева поясни, че под "сив сектор" има предвид необявени продажби, суровини, които се движат без фактура, неплащане на осигуровки и данъци, както и че много от фирмите произвеждат тестени и сладкарски изделия, без да са регистрирани по Закона за храните.
От федерацията разказаха, че в провинцията има цени на хляба, значително по-ниски от тези в столицата, като там хляба струва по 30–35 ст., докато в София цените са от 80 ст. нагоре.
Председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Бургас Красен Хлебаров дори обвини големите търговски вериги за хранителни стоки, че се снабдявали с нискокачествен хляб, който пласирали в пъти по-евтино. Той изрази надежда, че икономическа полиция ще се заеме с въпросните промоции и ще изясни какъв е моделът на продажба под себестойността.
Според БГНЕС в момента в Бургаско килограм хляб се търгува за 1.20 лв., като включената за производителите печалба е 2-3%. Хлебарите смятат, че колегите им, които им правят дъмпинг, плащат 20-30 пъти по-ниски данъци и се надяват НАП да се заеме с проверки.
По официалните данни, изнесени от ФХСБ 420 хил. тона брашно е изтъргувано през миналата година, а за да се изхрани българското население са необходими 1 млн.тона брашно. Това означавало, че сивият сектор е завзел бранша с повече от 50%.
На въпрос дали евентуално въвеждане на защитна цена няма да оскъпи хляба, от федерацията не отговориха категорично.
Те обаче твърдят, че качеството на произведения хляб ще се повиши, като от 1 ноември на всички производители на хляб ще бъде дадена патентована марка за запазено качество, която да бъде вградена в етикета на всички произвеждани стоки от членовете на федерацията.
В отговор на хлебарите от земеделското министерство съобщиха, че министър Мирослав Найденов ще поиска от министъра на финансите Симеон Дянков съдействие за съвместни проверки на производителите на брашно и хляб.
Проверките ще бъдат извършени от Националната служба по зърното и фуражите и Националната агенция по приходите, като службата по зърното и фуражите ще следи за качеството на продукцията, докато НАП ще изисква документи за платени данъци, такси и съответствия на оборотите с наличната продукция и складови запаси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!