В е ентралата на ООН в Ню Йорк днес започна срещата на високо равнище за борба срещу климатичните промени.
Във форума, организиран по
инициатива на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун,
участват близо сто президенти, премиери и министри, сред които българският външен министър Румяна Желева.
Целта е да се мобилизират усилията за разработване на съгласуван заключителен документ на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата, която ще се проведе през декември т.г. в Копенхаген. Това е конференцията на най-високо равнище досега по климатичните промени, отбелязва Асошиейтед прес.
Откривайки форума, Бан Ки-мун призова участниците към незабавни действия за защита на околната среда. Той изтъкна, че при сегашното отношение на човечеството към околната среда най-вероятен може да стане най-лошият сценарий, за който предупреждават експерти от комисията на ООН за климатичните промени.
"Ние трябва незабавно да спрем изхвърлянето на парникови газове в атмосферата", посочи Бан Ки-мун, според когото един провал на конференцията в Копенхаген ще бъде "морално неоправдан".
Президентът на САЩ Барак Обама заяви в словото си на срещата, че евентуален провал на усилията за справяне с проблема може да доведе до "необратима катастрофа" през следващите години.
Обама изтъкна действията на правителството си за борба срещу климатичните промени през последните осем месеца, но не направи нови предложения, които да доведат до пробив в преговорите за нов международен договор за борба с глобалното затопляне.
Китайският президент Ху Цзинтао представи амбициозен национален план за борба с климатичните промени. Пред участниците в световната конференция Ху се ангажира страната му да съкрати значително емисиите на въглероден двуокис на единица БВП до 2020 г., да разработи възобновяващи се източници на енергия и атомна енергия, и да увеличи дела на неизкопаемото гориво в енергийното потребление на страната до 15% до 2020 г.
Китай е най-големият замърсител с парникови газове в света, следван от САЩ. На двете страни се падат общо 40% от световните емисии на въглероден двуокис, виновен за глобалното затопляне.
Френският премиер Никола Саркози предложи държавните глави на страните най-големи замърсители с въглероден двуокис да се съберат през ноември, за да уточнят ангажиментите си преди срещата на върха на ООН в Копенхаген.
Срещата в Копенхаген през декември има за цел да се постигне нов и по-амбициозен глобален ангажимент за борба с изменението на климата. Срокът на сегашния договор - Протоколът от Киото - изтича в края на 2012 г.
Японският премиер Юкио Хатояма заяви, че до 2020 г. страната му ще съкрати с 25% емисиите на парникови газове от равнището им през 1990 г., а Япония е готова да предостави пари и техническа помощ на бедните страни, за да съкратят емисиите си на въглероден двуокис.
Междувременно Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП) съобщи, че обявената кампания
"За един милиард дървета"
постигна своята цел - да бъдат посадени седем милиарда дръвчета, по едно за всеки жител на планетата.
Китайското правителство засади по линия на тази инициатива 2,6 милиарда дървета, с което общият брой на новопосадените в 167 страни става 7,3 милиарда, уточни ЮНЕП.
"Става дума за наистина засадени дървета, а не само за обещания", подчерта изпълнителният директор на Програмата Ахим Щайнер.
Инициативата бе лансирана през ноември 2006 г. по идея на кенийската активистка за опазване на околната среда Вангари Матаи, Нобелова лауреатка за мир. Първоначалната цел бе да се засадят 1 милиард дървета, но тя бе постигната само за година и ЮНЕП призова до конференцията за климата в Копенхаген през декември т. г. да бъдат засадени 7 милиарда.
Среща на високо равнище за борба срещу климатичните промени
Във форума участват близо 100 президенти, премиери и министри
22 септември 2009, 19:06
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!