Спирането се налага
докато бъдат приети съответни законодателни промени.
От всички заменени земи за периода 2003-2009 г., които са 33 050 дка, със сменено предназначение са около 14%, обясни председателят на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева от ГЕРБ, която беше един от вносителите на проекторешението.
Върху тези 14 процента, ако процедурата е приключила и има съответните издадени разрешителни, днешното решение не може да повлияе и строеж не може да бъде спрян, уточни Танева.
Тя обаче посочи, че "горите, придобити чрез замяна, които са си гори", след днешното решение на парламента няма как да станат строителни площадки.
Изключение ще се прави за общините. Съображението е, че придобитите от тях чрез замяна земи от горския фонд могат да послужат за инфраструктурни проекти в полза на обществото като цяло и на местното население, посочи Танева.
В този случай става дума за шест общини и за около 8200 дка. Няма вратички и изключения за други, включително и за фирми, уточни тя.
Преди два дни при гласуването на проекта за решение в парламентарната комисия,
възникна съмнение за конфликт на интереси.
Вчера обаче след заседанието на правитеството премиерът Борисов изпрати аграрния министър Мирослав Найденов да обясни на журналистите, че партията му не е сменила политиката си и няма да позволи на никого да застроява заменени гори.
Министър Найденов обяви, че позицията на ГЕРБ и на премиера Борисов не се е променила и върху заменените гори ще могат да строят само общините и държавата, когато реализират обществени и национални проекти, като сметища и магистрали.
"Няма да има изключение за нито един частник, облагодетелствал се от тройната коалиция", бе категоричен министърът.
В същото време за
поредно беззаконие,
свързано със строителство на заведение за обществено хранене в района на хижа "Алеко" на Витоша съобщиха от Национално гражданско сдружение "Природата за хората".
От сдружението искат от главния архитект на София Петър Диков да каже "кой, как и по какъв ред" е издал разрешение за изграждане на големия обект срещу хижа "Алеко".
Експерти на "Природа за хората" са установили, че на Витоша е практика да се изграждат съоръжения, които се водят уж "преместваеми". Това се прави с цел заобикаляне на Закона за устройство на територията, който казва „в случай, че изграждането на обекта представлява строителство, се изисква разрешение за строеж, съответстващо на представената документация".
Такива съоръжения има из цялата планина, включително и на Златните мостове и Ветровала. Единственото обяснение за това абсолютно забранено от закона строителство е наличието на корупционни схеми и механизми, установени и усъвършенствани в продължение на дълги години, казват от сдружението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!