Чесънът е най-полезен за сърцето, когато е суров и пресован, а не сготвен в ястие, твърдят американски учени.
От векове лютият и ароматен зеленчук е ценен заради способността му ефективно да противодейства на вирусите през зимата.
Кардиоспециалисти от медицинския университет в Кънектикът твърдят, че имат първото научно доказателство, че прясно счуканият чесън е по-полезен за сърцето отколкото сухия или сготвения.
Според тях това не се дължи на внушителното количество антиоксиданти в него, а на хидроген сулфида, който се образува, когато чесънът се нареже или пресова. Попаднал в тялото, той отпуска кръвоносните съдове.
"Въпреки че е най-известен заради неприятната миризма, която придава на развалените яйца, хидроген сулфидът действа благотворно на кръвоносната система, защото отпуска съдовете и позволява на кръвна да циркулира по-свободно през тях. Гранулираният и сготвеният чесън губят способността си да произвеждат това съединения", обясняват медиците.
Суровият чесънът е полезен и за хората, които са прекарали инфаркт, защото намалява възможните увреждания на сърцето от недостига на кислород.
Освен това има благотворен ефект за възстановяването на притока на кръв към аортата и увеличава налягането в лявата камера (изпомпва кръвта към аортата, откъдето тя чрез капилярите достига до всички органи и ги снабдява с кислород).
Учените твърдят, че откритието им е важно, заради повишилия се напоследък интерес към лекуване на пациентите със сърдечносъдови заболявания с естествени продукти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!