Шанхай, един от четирите градове-провинции в Китай, призовава семейните двойки да имат второ дете.
Преди дни бившият ръководител на института по населението и икономика на труда към Китайската академия на науките съобщи, че населението на страната застарява и през 2030 г. ще престане да нараства.
Новата политика за стимулиране на раждаемостта е нечувана за Китай, където от три десетилетия властите работят в обратната насока.
Раждането на второ дете не е забранено, но семействата трябва да платят такса или да поискат специално разрешение, а освен това не могат да се ползват от същите социални придобивки като родителите на едно дете.
Системата предполага няколко изключения. Две деца са допустими, когато са близнаци. Семействата в селските райони могат да имат второ дете, но само ако първото е момиче.
Говорителят на общинската комисия по семейно планиране в Шанхай Джан Мейсин казва, че като цяло държавната политика по отношение на раждаемостта няма да се променя, но уточнява, че повечето млади хора ще помогнат да се преодолеят негативните социални ефекти от застаряването.
Недоброто държавно финансиране на пенсионната система и схемата на семейство с едно дете промениха традиционните модели на подкрепа за възрастните хора и се оказа, че обществото не е подготвено да се справи със застаряването, отбелязва Ройтерс.
"Гражданите над 60-годишна възраст в Шанхай вече са три милиона (26% от населението на града-провинция). Тези цифри се приближават до статистиката в развитите страни и растат бързо", коментира той за Ройтерс.
Изследване в Китай от 2008 г. показва, че около 75% от хората одобряват политиката за ограничаване на раждаемостта.
В Шанхай обаче за три години броят на двойките, които искат повече от едно дете се е увеличил от 4600 до 7300. Интересна е мотивацията им - за да не бъдат техните отрочетата тъжни и самотни.
Базираният в САЩ Център за стратегически и международни изследвания (Csis.org) предупреди през април, че до 2050 г. в Китай ще има 438 млн. души над 60 години, около 100 млн. души над 80 години.
За издръжката на всеки пенсионер ще работят средно 1,6 души в трудоспособна възраст при 7,7 души през 1975 г.
От центъра отбелязаха, че ако Китай промени политиката си за раждаемостта, може да обърне негативната тенденция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!