Представители на едрия бизнес от Германия и други страни подписаха меморандум за взаимно разбирателство по "Промишлената инициатива Дезертек" (Desertec) - план за изграждане на слънчева електроцентрала в пустинята Сахара.
Това е най-амбициозният проект в сектора на екологичната енергетика, оценяван на 400 млрд. евро. Той предвижда още изграждане на електропровод през Средиземно море.
Проектът би дал възможност на Европа до 2020 г. да покрива 15% от нуждите си от електрическа енергия и ще помогне на ЕС да постигне планираното съкращаване на емисиите на въглероден диоксид.
Системата използва технология за концентриране на слънчевата енергия от централен рецептор с помощта на няколко хиляди огледала. Това води до нагряването на вода, с помощта на която се образуват пари за задвижване на гигантски турбини, които произвеждат енергия.
Според изследване на германския институт Вупертал, гигантският проект ще създаде 240 хил. работни места в Германия и ще регистрира печалби от 2 трилиона евро до 2050 г.
Сред германските компании, които планират да участват в проекта са "Сименс" (Siemens), Е.ОН (E.ON), Ер Ве Е (RWE), както и "Дойче банк" (Deutsche bank).
"Вярваме в тази идея", заявява в интервю за в. "Зюддойче цайтунг" Николаус фон Бомхард, ръководител на най-голямата застрахователна компания в света "Мюних Ре" (Munich Re), по чиято инициатива се проведе форумът.
"Имаме възможност да допринесем значително за преодоляване на едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Технически това е възможно, може да бъде осигурено и финансиране. Въпросът е дали политиците искат това и заинтересованите държави да се договорят за съвместни действия. В тази част сме все още в началото на пътя", посочва Бомхард.
Слънцето излъчва постоянно над 120 хил. теравата върху земната повърхност, съобщава ДПА, позовавайки се на данни на Международната агенция за енергия (МАЕ).
Тази енергия съответства на мощността на 100 млн. големи електроцентрали.
Енергията, излъчвана от слънцето, обаче не може да се използва напълно. Съвременните соларни клетки могат де преработят в електричество едва 5 до 18% от падащата върху тях слънчева енергия, а термичните слънчеви инсталации използват между 25 и 40%.
Дори ако само върху 0,6% от земната повърхност се разположат слънчеви инсталации, които използват едва 10% от падащите върху тях лъчи, то според изчисленията на МАЕ до 2030 г. може да се задоволи енергийният глад на човечеството.
Съвременните енергийни нужди на света могат да се посрещнат дори от слънчеви електроцентрали, покриващи само 3% от повърхността на Сахара, сочи изследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!