Ниското образование и доходи, липсата на работа и ергенският живот са сред факторите, които влошават съня, открил американски учен.
Майкъл Гранднър от университета в Пенсилвания твърди, че жените са по-склонни към проблеми със съня, особено във възрастта между 40 и 65 години.
Лошо спят и младите хора на възраст между 18 и 24 години.
В изследването му участвали 159 856 души. 26% от хората, които печелят по-малко от 10 хил. долара годишно, казват, че имат смущения в съня, но 8% от получаващите над 75 хил. долара също се оплакват от такива проблеми.
Изводът е, че нито липсата на пари, нито прекалената финансова обезпеченост могат да гарантират спокоен сън.
Изследваните, които имали университетска диплома, спят по-добре от тези, които не са завършили средно образование. Хората, които имат работа, се радват на най-добър сън. След тях са пенсионерите, домакините и учениците.
"По-ниският социално-икономически статус е свързан с фактори, които водят до проблеми със съня, депресия, безпокойство, незадоволеност, слаба мотивация и лошо качество на живот", казва Гранднър.
Върху качеството на съня могат да повлияят и фактори като работата на смени, ограничения достъп до здравни грижи, липсата на работа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!