Над 10 хил. души, по данни на КНСБ, протестираха днес пред Министерския съвет. Те се обявиха против замразяването на заплатите в бюджетната сфера и за осъвременяване на заплатите през юли на всички бюджетни организации.
Според полицаите, охраняващи митинга, протестиращите са били не повече от 3 хил., пише "Дневник".
В протеста участват представители на над 30 браншови организации, съобщиха организаторите на протеста - КНСБ.
Шествието, което премина по бул. "Христо Ботев", бе разделено на блокове, в които бяха представени различните браншове.
"Върнете ни надеждата, няма да търпим повече бедност и унижения" - е надписът на трансперанта, който протестиращите носеха начело на колоната, предвождана от ръководството на КНСБ, начело с председателя му д-р Желязко Христов.
След тях бяха миньори, металурзи, превозвачи, студенти, учители, млади учени.
Протестът е подкрепен и от Националната асоциация на млекопроизводителите и Асоциацията на зърнопроизводителите в България.
Пред Министерския съвет към протестиращите се присъединиха и майките на децата с увреждания.
Тук сме, за да заявим гражданската си позиция, казаха от трибуната на протеста лидерите на КНСБ.
Председателят на синдиката д-р Желязко Христов поздрави всички дошли за смелостта, по думите му, да се изправят и застанат в "триъгълника на властта" - парламент, президентство, правителство, за да заявят позицията си.
Синдикалистите призоваха управляващите за бързи и адекватни действия, за да работи българската икономика и да се гарантират заплатите в бюджетната сфера.
Във всички браншове има тежка криза и тя се превръща в криза на потреблението, посочи д-р Христов.
Той призова управляващите да променят решението си за замразяване на заплатите. Това засяга хората от публичния сектор, получаващи заплата, по-малка от средната за страната, което е безумие, посочи синдикалният лидер.
"Днешният протест е предупреждение за управляващите - сегашните и бъдещите.
Който пипа заплати от публичния сектор, ще си ходи от властта,
предупреждавам от неговия триъгълник", каза лидерът на КНСБ.
Той отправи апел за започване на предизборен дебат върху икономическата и социалната политика на България.
От КНСБ прогнозираха тежка есен заради разрастващата се безработица и заплашиха с продължение на протестите.
Да се оттеглят законопроектът за митингите и събранията, както и промените в Кодекса на труда, поискаха от трибуната на митинга синдикалистите.
Представители на протестиращите връчиха в Министерския съвет документите на отделните браншови организации с техните искания.
Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров каза пред журналисти, че нямам големи очаквания, че някой ще чуе исканията на протестиращите.
Искаме антикризисна програма, която да не е само на правителството, а на българската държава, на бизнеса, на труда и на парламентарното мнозинство заедно с опозицията, каза вицепрезидентът на КНСБ.
Той посочи, че искат тази програма да бъде финансово гарантирана и държавата да вземе мерки в подкрепа на хората.
Искаме това да бъде чуто днес и утре, когато се прави новото правителство, отбеляза Димитров.
По-късно част от участниците в протеста - предимно миньори и металурзи, се събраха на
протест пред сградата на Министерството на околната среда и водите
на бул. "Княгиня Мария Луиза". Те прочетоха декларация, с която искат оцеляването на "Горубсо-Кърджали" АД и запазване на работните места.
Протестиращите заявиха, че очакват от МОСВ разрешение за пускане в експлоатация на инсталация за преработка на златосъдържаща руда.
Делегация от протестиращите беше приета от зам.-министъра на околната среда и водите Чавдар Георгиев, а протестиращите се разотидоха, след като получиха уверение от синдикатите, че ще бъдат информирани за резултатите от разговорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!