Изборите за Европейски парламент в България затвърдиха очакванията, че опозиционната партия ГЕРБ ще спечели изборите за национален парламент на 5 юли, но и дадоха сигнал, че дясната партия може да бъде принудена да сформира широка коалиция, съобщава Ройтерс.
Това може да отслаби възможностите й да продължи борбата с корупцията и организираната престъпност в най-бедната и най-корумпирана държава членка на ЕС, коментира агенцията.
Неокончателните резултати от изборите за ЕП вчера показват, че ГЕРБ печели с 24,5% от гласовете срещу 18,6% за управляващите социалисти, обвинявани, че не са успели да се справят с корупцията.
Ако следващото правителство е продукт на сериозно пазарене, това може да омекоти реториката и да наложи компромиси, заяви директорът на Политикъл Кепитъл Кирил Аврамов.
Лидерът на ГЕРБ и кмет на София Бойко Борисов спечели популярност с обещанието си да изчисти имиджа на страната.
Българските граждани са уморени от вялите реформи, ниския стандарт на живот и проблемите в съдебната система, отбелязва Ройтерс.
Гласувах, защото искам да видя по-голяма промяна, заяви жителката на София Жени Георгиева.
"Корупцията трябва да бъде изкоренена. В другите страни има мафия, тук мафията има своя държава", категорична е тя.
България не е осъдила нито един високопоставен политик за корупция и е изпратила в затвора само един престъпен бос от рухването на комунизма пред 1989 г, пише Ройтерс.
Управляващите до момента нямаха политическа воля да прекъснат връзките между политици, съдии и криминални босове, считат наблюдатели и дипломати.
Малко повече от две години след присъединяването си към ЕС авторитетът на България пострада заради провала на ръководеното от социалистите правителство да се справи с ширещата се корупция и организираната престъпност, коментира Ройтерс.
Борисов заяви, че ГЕРБ ще започне по-активна кампания за мобилизиране на избирателите за националния вот. "Надявам се, че ще видим много по-висока избирателна активност и по-силен вот срещу тройната коалиция", заяви той.
Предстои трудно сформиране на правителствената коалиция в България,
коментира Агенция Франс прес.
Победата на дясната партия ГЕРБ на изборите за ЕП пред социалистическата партия на премиера Сергей Станишев, предвещава деликатно формиране на следващата правителствена коалиция след парламентарните избори на 5 юли, съобщава АФП.
Нито опозицията, нито управляващата коалиция не успяха да получат абсолютно мнозинство на вчерашните избори, определени като "генерална репетиция" или "първото полувреме на един мач".
"Резултатите говорят за опасност от безизходица след парламентарните избори. Очаква се да бъде създадена широка коалиция", прогнозира политологът Иван Кръстев.
Десницата в България, която спечели изборите, е разпокъсана. Партията на кмета на София Бойко Борисов получи 24,48% от гласовете, но потенциалният й партньор "Синята коалиция", която също е член на Европейската народна партия (ЕНП), получи едва 7,99%, припомня АФП.
ГЕРБ трябва да разчита на подкрепата на поне две малки партии, които не успяха да изпратят депутат в ЕП, но преминаха прага от 4%, изискван за представителство в българския парламент.
Така, ако този вот се повтори на парламентарните избори, най-малко четирима партньори ще трябва да сформират следващия парламент, заяви Андрей Райчев от института Галъп.
Ситуацията може да се деблокира от само себе си, защото "резултатите от европейските избори не са напълно идентични с тези от парламентарните избори в България", счита политологът Иван Кръстев. Така че равновесието ще бъде определено от влиянието на манипулациите.
Според неправителствената организация "Прозрачност без граница" "16% от избирателите гласуваха в условията на зависимост, страх или им е било платено".
Контролираният вот има още по-голям потенциал на националните избори, счита председателят на организацията Антони Гълъбов.
Купуването на гласове от партиите под формата на подкупи или предлагана храна или предмети е практика, която беляза изборите в условията на преход след рухването на комунизма в България, отбелязва АФП.
Политологът Огнян Минчев даде за пример партия Лидер на предприемача Христо Ковачки, която не успя да влезе в ЕП. "Това е корпоративен вот", при който работниците гласуваха за своя работодател, счита той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!