Рейтинговата агенция "Мудис" (Moody's Investors Service) обяви днес, че поставя под наблюдение рейтингите за финансовото състояние на българските банки ДСК и Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Рейтингите на банките може да бъдат преразгледани към евентуално понижение заради "възможно влошаване на условията за развиване на дейност в България".
В момента рейтингите са сложени под наблюдение, което според процедурите на "Мудис" ще продължи три месеца.
След съответния финансов анализ след изтичане на този срок ще бъде изнесено окончателното становище на "Мудис".
В момента оценката на ДСК е D+, а на ПИБ е D. Това решение отразява преразглеждането на натиска, оказван от сегашната криза, и нарастващото взаимодействие между способността на правителството да подкрепя банките и да покрива дълга си.
"Мудис" също така понижи рейтинга на ДСК по дългосрочните банкови депозити в национална валута от Ваа1 на Ваа2 и го обяви за преразглеждане за по-нататъшно понижение, след като намали рейтинга и на банката майка - унгарската О Те Пе (OTP Bank) - от С+ на D+.
Агенцията обяви, че ще преразгледа за евентуално понижение и рейтингите по дългосрочните депозити на ПИБ в национална и чуждестранна валута, които в момента са Ва1 , както и рейтингите (Ва1 и Ва2) по първичните и вторичните дългове от програмата за емитиране на средносрочни инструменти, деноминирани в евро (Euro Medium Term Note Programme - EMTN Programme).
Преразглеждането на рейтинга на българските банки ще се съсредоточи върху вероятното влошаване на средата за развиване на дейност в България и потенциалното въздействие върху финансовите основи на банките и тяхната обща кредитоспособност.
Въпреки че в момента равнището на капитализация в системата изглежда задоволително, според "Мудис", предвид навлизането на българската икономика в рецесия, вероятността за корпоративни фалити нараства и се очаква това да доведе до по-големи загуби в банковите портфейли за корпоративни кредити.
Освен това се очаква неизпълненията на задълженията по потребителските кредити в портфейлите на банките също да се увеличат като отражение на по-високата безработица и на очертаващото се поевтиняване на жилищата - главно в резултат на намалялото търсене от чуждестранните инвеститори на българския пазар на недвижими имоти.
"При преразглеждането на рейтинга по депозитите в национална валута ще бъде взета предвид степента, до която способността на България да оказва при необходимост подкрепа на банковата си система се преплита с възможността на правителството на покрива собствения си дълг в условията на продължаващата глобална икономическа и кредитна криза", отбелязва Елена Панайоту, водещ банков анализатор в "Мудис".
Рейтинговата агенция е включила повече детайли в оценката си за възможностите на българската държава да оказва системна подкрепа, за да установи въздействието, което подкопаните кредитни основи на българската икономика и ниската политическа гъвкавост, заради валутния борд, оказват върху способността на правителството да подкрепя банковия сектор.
Факторите, които "Мудис" ще отчете при оценката на системната подкрепа, включват големината на банковата система, съотнесена към правителствените ресурси, равнището на устойчивост в банковата система, задълженията на банковата система в чуждестранна валута, съотнесени към валутните ресурси на правителството, и промените в политическите модели.
Предишното намаляване на рейтингите на ДСК и ПИБ бе на 15 януари 2009 г. в съответствие с понижената прогноза за кредитния рейтинг на България от стабилна на отрицателна, припомня "Финченъл".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!