Двадесет и третата среща на върха ЕС-Русия се провежда в руския далекоизточен град Хабаровск.
Руската делегация е оглавявана от президента Дмитрий Медведев. Европейският съюз е представен от чешкия президент Вацлав Клаус, чиято страна е ротационен председател на ЕС, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу и върховния представител на съюза за външната политика и сигурността Хавиер Солана.
Медведев посрещна ръководителите на ЕС на улицата. При това той носеше подарък за Солана - карта на Русия и лоцманска карта с маршрута, по който руският президент и европейските му гости се разходиха с кораб по река Амур.
При откриването на срещата Медведев потвърди, че основни теми на разговорите ще бъдат преодоляването на световната икономическа криза, сътрудничеството в енергетиката и изграждането на нова архитектура на общоевропейската сигурност.
Той определи срещите на върха с ЕС като добра традиция.
Попитан за отдалеченото място, където се провежда форумът -
на 8500 километра източно от Москва, Медведев коментира, че "Хабаровск се намира на източната граница на общото пространство, което е прието да се нарича голяма Европа."
Доставя ми голямо удоволствие да ви приветствам в Хабаровск, обърна се той към европейските ръководители.
Руският постоянен представител в ЕС Владимир Чижов заяви, че Москва и Брюксел ще преминат от обмен на информация за световната икономическа криза към обмен на опит в борбата срещу нея.
На срещата на върха ще бъдат разгледани и международните въпроси, съобщи помощникът на Медведев Сергей Приходко. Той уточни, че е предвидено да бъдат обменени мнения за ситуацията в Афганистан и Пакистан, иранската ядрена програма, конфликта в Близкия изток, както и такива в Европа като този в Кипър, Косово, Приднестровието и Грузия.
"Новие известия" се спира на "доста наситената" съпътстваща програма на президента Дмитрий Медведев, който оглавява руската делегация на форума.
Вестникът изтъква по-специално вчерашното участие на държавния глава в съвещание за крайграничното сътрудничество.
Според Медведев осигуряването на икономически напредък на руския Далечен изток трябва
да се координира с програмите за развитие на Североизточен Китай
Необходимо е също да се привличат китайски инвестиции в различни руски отрасли - най-вече в нефтопреработвателната, нефтохимическата и енергийната сфера, заявил в Хабаровск президентът, цитиран от "Новие известия".
Руското правителство ще разработи дългосрочна целева програма за развитие на Далечния изток, съобщил междувременно пред журналисти първият вицепремиер Игор Шувалов според "Комерсант".
Министрите ще обмислят и дали да предоставят на бизнесмени от Китай и Монголия възможността да създават предприятия на руска територия, добавил Шувалов.
На фона на все по-активното партньорство между Москва и Пекин срещата на върха между Русия и ЕС в Хабаровск може да стане последният от форумите, организирани два пъти годишно.
Брюксел смята да намали броя на тези срещи,
които вероятно ще се свикват само веднъж в годината, пише "Газета".
Швеция - следващият председател на Общността и бъдещ домакин на поредния форум Русия - ЕС тази есен, не вижда смисъл страните да се срещат толкова често, допълва вестникът.
Европейски експерти отбелязват, че руската страна демонстрира пред гостите от ЕС засилването на друг вектор от външната политика на Русия - китайския, посочва "Время новостей".
Междувременно Русия и ЕС преговарят в Хабаровск на фона на системна криза в отношенията между Москва и Брюксел, изтъква изданието.
Почти всички коментатори признават, че
страните са на противоположни мнения по редица въпроси,
ключови за развитието на сътрудничеството, сигурността и енергетиката.
И нещо повече - явно не са твърде наясно как да преодолеят днешното неконструктивно положение на нещата.
В официалния дневен ред на срещата например не бяха включени насъщни теми като подготовката на ново споразумение за партньорство и сътрудничество или взаимодействието в газовата сфера, се казва в материала.
Москва и Брюксел би трябвало според автора да се разберат поне как да не допуснат повторение на събитията от януари т. г., когато лъвската част от руските доставки на газ за Европа бе блокирана заради газовата война на Русия с Украйна.
Според върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, в краткосрочна перспектива Общността ще се стреми да договори с Москва "по-съвършен механизъм за ранно предупреждение" за спиране на доставките.
И най-съвършеният "механизъм" обаче няма да работи,
прогнозира всекидневникът.
Руската страна вече "включи" своята система за ранно предупреждение за възможна енергийна криза. Още в края на април вицепремиерът Игор Сечин съобщи на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс, че Украйна отново среща трудности с плащанията за газа, който трябва да напомпа през лятото в подземни хранилища, за да осигури стабилен транзит на руското гориво в Европа през следващата зима.
Вчера руски източник заяви, че ако Киев не успее да реши проблема, през зимата не ще може да изпълни задълженията си по транзита, припомня вестникът.
Тази вечер в Казахстан предстои руският премиер Владимир Путин да разговаря с украинската си колежка Юлия Тимошенко. Основна тема ще бъдат финансово-газовите проблеми на Украйна и евентуалните насрещни отстъпки на Киев, се казва в статията.
Вчера руското финансово министерство съобщи, че не е взело никакво решение по молбата на украинското правителство за стабилизационен заем от 5 млрд. долара, добавя "Время новостей".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!