Приети са всички български аргументи за проекта "Южен поток", съобщи на пресконференция премиерът Сергей Станишев след разговори с премиера на Русия Владимир Путин.
Споразумението между "Газпром" и "Булгаргаз" е парафирано и ще действа до създаването на проектна компания.
Вече нямаме никакви разногласия, потвърди руският премиер.
Станишев изрази удовлетворение, че точки, които са важни за българската страна са били приети в споразумението. По този начин можем да бъдем оптимисти, че в средата на май то ще бъде окончателно подписано.
България поиска от Русия кредит за строителството на АЕЦ "Белене" на стойност няколко милиарда евро, съобщи Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС.
На днешните междуправителствени преговори премиерът на България помоли руското правителство да се върне на въпроса за предоставянето на държавен кредит за изпълнението на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", каза руският премиер.
Ние ще разгледаме тази възможност и ще решим този въпрос, допълни той.
Станишев отбеляза, че това е изключително важен проект за енергийната независимост на страната и на региона. Българската държава е заделила около 400 млн. евро за реализацията му, добави той.
Мисля, че днес намерихме интересни варианти за продължаването на работата и за финансирането на дейностите, заяви руският премиер.
Той отбеляза също, че по отношение на "Южен поток" е имало известни трудности между търговските субекти, като в хода на обсъждането са намерени варианти, при които документът да бъде парафиран.
Русия ще изпълнява задълженията си по доставките на газ за България,
а доставката на допълнителни обеми е предмет на преговори, заяви още Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС.
В съответствие със споразумението между "Газпром" и българската страна, сключено за периода до 2030 г., Русия трябва да доставя на България 17 млрд куб. метра газ годишно. Станишев отбеляза, че България е заинтересована руската страна да изпълнява тези споразумения.
"Тези условия ще бъдат изпълнявани и от това никой не се кани да се откаже. Всичко, което е свързано с по-големи обеми е предмет на отделни преговори", каза Путин. Той допълни, че като цяло това удовлетворява и "Газпром", и българските партньори.
Станишев заяви, че българската страна би искала да премине на преки доставки на газ от "Газпром" без участието на посредници, за да има строго определени и ясни принципи в отношенията в газовата сфера.
Путин отбеляза, че във фирмата посредник от руска страна е дъщерна на "Газпром".
Този въпрос не е политически, а финансово-икономически и правен, допълни руският премиер и отбеляза, че е необходимо да се разбере какви ще бъдат условията за тези преки достави, за да не възникнат пред "Газпром" юридически проблеми във връзка с изпълнението на действащите договори и съответни загуби.
Този въпрос не изисква никаква политическа воля, допълни Путин, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Веднага след разговорите с Путин, през третият, последен ден от визитата на Станишев в Москва, той се
срещна с президента Дмитрий Медведев
Успешно приключиха етапните преговори по подготовката на договора, който ще уреди отношенията между Българския енергиен холдинг и "Газпром" преди създаването на акционерно дружество за "Южен поток", каза Станишев на срещата си с Медведев в резиденция Барвиха.
Българският министър-председател подчерта, че преговорите са сложни, особено на корпоративно ниво, защото всяка страна търси максимална изгода и свой интерес.
Именно затова е политическото ниво, за да се изчистят спорните въпроси по убедителен начин, добави Станишев. Той изрази удовлетворение от факта, че е прието предложението на българската страна.
Президентът на Русия отбеляза, че двете страни преживяват подем в отношенията и допълни, че е информиран за положителните преговори и финализираните споразумения в енергетиката.
По-рано днес Сергей Станишев се срещна с патриарх Кирил и му благодари за оказаната експертна помощ от Руската православна църква по жалбата на българската страна до Европейския съд за правата на човека.
Станишев отбеляза, че въпросът за единството на Българската православна църква е принципен. Патриарх Кирил от своя страна е благодарил на българското правителство за разумната позиция, отстояваща единството на църквата.
Православието е едно от важните измерения на националната идентичност в България и в Русия, посочи патриарх Кирил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!