Повече от половината граждани на ЕС казват, че дискриминацията спрямо гейовете и лесбийките е широко разпространено явление в техните страни.
Най-нетолерантни са в България, Естония, Латвия, Полша и Румъния, се посочва в доклад на ЕС.
Хомофобията пречи на здравето и професионалното развитие на хората в Европа.
Проблемът може да се окажа по-сериозен от смятаното, защото потърпевшите се страхуват да привлекат вниманието на обществото към своите проблеми заради възможни враждебни реакции, пишат авторите.
Европейската агенция за защита фундаменталните човешки права (FRA.Europa.eu) сигнализира, че в повечето страни членки полицията не е в състояние да се справи с престъпността, породена от хомофобски нагласи. Проявите варират от вербални обиди до нападения с цел убийство.
В допълнение, много правителства и образователни институции не гледат на проблема с необходимата сериозност.
Това създава омагьосан кръг, в който жертвите предпочитат да останат „невидими", отколкото да разкрият своята сексуална ориентация, като сигнализират компетентните органи за случаите на малтретиране, се казва в доклада.
Унизителните обръщения, когато се говори за гейове и лесбийки в училищата, ги карат да изберат анонимността като естествено поведение. Те често са обект на обиди и дискриминация на работното си място. В много страни не могат и да узаконят хомосексуалните си връзки, пишат още авторите.
Само три страни членки - Белгия, Холандия и Испания - предоставят пълни права за сключване на граждански брак на гейовете, лесбийките и транссексуални. В повечето страни те нямат никакви права.
Проучването препоръчва анонимното съобщаване за хомофобски престъпления като мярка за борба с проблема и посочва пилотни проекти в Холандия, Дания и Словения като добър пример в тази насока.
По отношение на грижата за здравето на гражданите на ЕС, текстът посочва, че в много случаи дискриминационното отношение е причина гейовете и лесбийките да не търсят здравна помощ, защото лекарите разглеждали сексуалната им ориентация като „объркване или болест".
Резултатите от специално проведено изследване показват, че хомофобията е най-малко разпространена във Франция, Австрия, Швеция и Испания. Там политическите и религиозни водачи участват в различни кампании и демонстрации, насочени към повишаване информираността на гражданите за правата на гейовете.
Отношението на гражданите обаче се променя, когато се стигне до въпроса да могат ли хомосексуалните двойки да осиновяват деца.