Броят на слънчевите и ясни дни от началото на 70-те години непрекъснато намалява по цял свят заради повишената концентрация на твърди частици или аерозоли във въздуха, са установили учени от Университета на Мериленд.
Аерозолите,
включително сажди, прах и въглероден
диоксид, се образуват от изгарянето на
изкопаеми горива, тропическите дъждовни
гори и промишлените процеси.
За пръв път експертите са създали глобална дългосрочна прогноза за промяната на климатичните условия на базата на вече съществуващата информация за съдържанието на аерозолите в световните океански води.
Въглеродният диоксид и останалите парникови газове са прозрачни и не влияят на видимостта на небето. Въпреки това, последиците от парниковите газове върху климата на планетата са ясно установени.
Учените не можеха напълно да си обяснят само ролята на аерозолите. Сега еколозите предполагат, че колкото е по-голямо съдържанието им във въздуха, толкова по-тъмно става нашето небе и толкова по-бързо ще намалява броят на слънчевите дни, тъй като тези вещества блокират проникването на слънчевата светлина към земната повърхност.
Стабилният ръст на аерозолите е регистриран от 1973 г. насам във всички индустриално развити страни по света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!