Северна Корея съобщи, че се отказва от всички споразумения с южната си съседка за прекратяване на конфронтацията между двете страни с аргумента, че Южна Корея води враждебна политика спрямо нея, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Първо всички споразумения, касаещи прекратяването на военната и политическата конфронтация между Севера и Юга ще бъдат анулирани заяви Комсията за мирното обединение на Корея в съобщение, разпространено от Корейската централна телеграфна агенция (КЦТА).
Второ, Споразумението за помирение, ненападение, сътрудничество и обмен между Севера и Юга и уговорката за военновременната демаркационна линия в Западното море, определена в приложението, ще бъдат анулирани, продължава съобщението.
Според комисията положението на Корейския полуостров е достигнало фаза, в която "няма начин нито отношенията да се подобрят, нито да се вкарат в релси".
В разпространеното от КЦТА съобщение се казва, че напрежението на полуострова е достигнало такава крайна точка, че "междукорейските отношения са достигнали ръба на войната" - формулировка, често използвана от севернокорейските държавни медии.
Южна Корея изрази съжаление за решението на северната й съседка да отмени всички споразумения за помирение между двете корейски държави, предаде Асошиейтед прес.
Споразуменията между Юга и Севера не могат да бъдат отхвърлени едностранно, заяви говорител на южнокорейското министерство на отбраната.
Решението на комунистическите власти в КНДР беше предшествано от съобщение на представител на американските разузнавателни служби, който разкри, че севернокорейският лидер Ким Чен-ир изглежда е възстановил политическите си позиции в страната, след като през август вероятно е претърпял инсулт, и вече взема ключови решения.
Това е последната от серията реторични нападки на Северна Корея срещу южнокорейското правителство на И Мюн-бак, чиято цел, според някои анализатори, е да привлече вниманието на новия президент на САЩ Барак Обама.
В новогодишно послание севернокорейските власти загатнаха, че са готови да работят с Обама, като заявиха, че искат добри отношения с държавите, които се държат приятелски с КНДР.
Отношенията между двете Кореи, които все още се намират в състояние на война, тъй като военният конфликт между тях приключва през 1953 г. с примирие, а не с мирен договор, се влошиха рязко след идването на власт на консервативното правителство на южнокорейския президент И Мюн-бак, което прекрати доставките на безплатни хранителни помощи за комунистическата Северна Корея и обеща да ги поднови само, ако тя се заеме с прекратяване на програмата си за разработване на ядрени оръжия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!