Барак Обама положи клетва като 44-и президент на САЩ и стана първия чернокож лидер на страната. Той стори това върху библията на Ейбрахам Линкълн от 1861 г., който е негов модел за подражание.
Обама се закле пред председателя на Върховния съд Джон Робъртс и от вълнение се запъна, като почти обърка думите на клетвата (виж фоторепортаж от събитието).
"Светът се е променил и ние трябва да се променим с него", заяви новият американски президент в обръщението си към американските граждани.
Той започна с признание, че застава смирено пред предстоящите тежки задачи на една нация в криза, и изрази благодарност към Джордж Буш като негов предшественик.
Изброявайки проблемите на САЩ - безработицата, лошото състояние на здравната система, белязаната от слабости система на образование, сривът на банките, загубата на домове, войната, той обеща да посрещне всички предизвикателства, макар и не незабавно.
Обама подчерта, че успехът на Америка се дължи на амбициозните, на пионерите, на тези, които не се боят да рискуват и работят, вместо да тънат в лукс и мързелуват.
Той не пропусна да напомни и значението на верността към американската конституция като предпоставка за успеха на нацията, за свободата и равните възможности пред всички американски граждани - независимо от тяхната религия и етнос.
"Днес сме се събрали, защото избрахме надеждата пред страха, волята да действаме заедно пред конфликта и разногласията. В днешния ден идваме да провъзгласим края на дребнавите оплаквания и лъжливите обещания, на обвиненията и изтърканите догми, които твърде дълго задушаваха политиката ни", заяви още многозначително новият държавен глава.
Според Барак Обама САЩ си служат с енергетиката по начин, който е от полза на противниците им и застрашава Земята. Президентът обеща да работи заедно със старите приятели и бившите врагове, за да "намали ядрената заплаха и да отстрани призрака на затоплящата се планета".
Той обеща също така "отговорно изтегляне на войските на САЩ от Ирак" и "постигане на мир в Афганистан, макар и с цената на много усилия", както и търсене на мирен диалог с мюсюлманския свят, основан на взаимния интерес и уважение.
Обама обаче се обърна и към "лидерите по света, които се стремят да сеят конфликти или да обвиняват Запада за недъзите на обществото си". Той отправи предупреждение към терористите, като напомни, че "духът на американците е по-силен и нищо не може да го прекърши".
"Знайте, че народът ви ще ви съди по това, което сте изградили, а не по това, което разрушавате. Към тези, които се вкопчват във властта чрез корупция и измама, знайте, че сте на погрешната страна на историята. Знайте обаче също, че ние ще ви протегнем ръка, ако сте готови да отпуснете юмрука си", заяви държавният глава.
"Ние оставаме най-благоденстващата и могъща нация в света. Обаче времето на защитаване на тесни интереси и отлагане на неприятни решения със сигурност отмина. Още от днес трябва да се изправим, да изтупаме праха от себе си и да се захванем с възстановяването на Америка", заключи Барак Обама.
Преди церемонията пасторът евангелист Рик Уорън прочете молитва за благото на новия президент и Америка.
След него на цената се качи тъмнокожата дива на соула Арета Франклин, a клетвата на Джоузеф Байдън като 47-и вицепрезидент на САЩ бе последвана от изпълнението на знаменитости като виолончелистът Йо-Йо Ма и цигуларят Ицхак Пърлман. Тържеството бе открито от оркестъра на военноморските сили на САЩ.
To се спонсорира от богати и известни американци от всички сфери на корпоративна Америка - от високите технологии до шоубизнеса. Сред най-щедрите донори са кинолегендата Стивън Спилбърг, както и босовете на хайтек гиганти като "Гугъл" и "Майкрософт".
Сред поканените лично от Обама бе и най-новият герой на Америка - пилотът Чесли Сълинбергер, приземил виртуозно своя Еърбъс A320 във водите на река Хъдсън, спасявайки по този начин всичките 155 пасажери.
Много преди началото на церемонията стотици хиляди хора изпълниха парковото пространство между Капитолия и мемориала на Линкълн.
Ентусиазмът им не бе охладен от мразовитото време във Вашингтон, където бяха измерени минус 6 градуса по Целзий.
Трафикът бе силно затруднен, като най-добрият начин за придвижване се оказа ходенето пеша. По някои булеварди се оформиха километрични опашки от автомобили.
По улиците около мястото на дългоочакваното събитие не липсваха амбулантни търговци, които продаваха най-различни сувенири и вещи с образа на Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!