В се повече цивилни биват избивани в ивицата Газа или стават жертва на тоталната хуманитарна криза в резултат на продължаващата офанзива на израелската армия в района, алармира Международният комитет на Червения кръст, цитиран от АФП.

Ние сме изключително разтревожени от нарастващия брой убити и ранени цивилни граждани, както и за инфраструктурата, пострадала от израелските военни операции, заяви Пиер Краехенбюехл, отговарящ за действията на хуманитарната организация там.

Днес от Червения кръст призоваха Израел да осигури по-бърз достъп на линейките за евакуиране на ранените в Газа. Според негови служители миналата нощ е била най-страшната от началото на конфликта.

По непотвърдени данни пункт за спешна медицинска помощ на Палестинския червен полумесец в бежанския лагер Джабалия е бил поразен при израелските бомбардировки през нощта.

Осигуряването на медицинска помощ в ивицата Газа се влошава от ден на ден, подчерта представителят на Червения кръст. По думите му две болници са на път да останат без гориво за генераторите, които са единственият им източник на ток, а придвижването на линейките остава изключително трудно и опасно, въпреки изразената от израелските власти готовност да подпомогнат хуманитарните дейности.

"Много хора в Газа не получават спешната медицинска помощ, от която се нуждаят. Някои дори умират, защото линейките не могат да стигнат до тях навреме, което е ужасяващо", отбеляза представителят.

Израелската армия е обкръжила град Газа, а ивицата Газа е разделена на две,

заяви израелският министър на отбраната Ехуд Барак в южния град Сдерот, където и днес паднаха четири палестински ракети. Никоя страна не може да позволи на терористична организация да направи непоносим живота на гражданите й, подчерта той.

Израелските власти оставиха в сила забраната за влизане на чуждестранни журналисти в палестинската територия, въпреки че Върховният съд нареди на правителството да отмени това решение.

Асоциацията на чуждестранната преса протестира остро срещу забраната. В отговор представител на правителството обясни, че Израел не иска да рискува живота на своите войници, за да пази представителите на медиите.

Същевременно в ивицата Газа бе бомбардирана сграда, в която се помещава офисът на руския спътников тв канал "Русия днес", който излъчва на арабски език, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на служител на телевизията. Никой не е пострадал.

Израелска ракета (или снаряд) попаднала в сградата по време на редовното телевизионно излъчване. Журналистите и техническият персонал бързо напуснали зданието.

Каналът е един от малкото, които успяваха да отразяват случващото се в ивицата Газа. Не е известно какви са нанесените щети и дали е възможно телевизията да продължи да работи.

Офисът й се намира в центъра на град Газа. В същата сграда се намират представителства на десетки чужди електронни медии.

Петима палестинци, намерили убежище в училища на ООН в ивицата Газа, бяха убити тази нощ при израелски бомбардировки, предаде АФП, като се позова на медицински източник и на говорител на световната организация.

Общо 450 души се укривали в учебното заведение "Асма" в град Газа. Двама души са убити от израелски снаряд, улучил друго училище в Хан Юнис в южната част на ивицата.

Близо 40 палестинци пък бяха убити при танков обстрел срещу училище на ООН в северния град Джабалия. Два танкови снаряда избухнаха пред училището, обсипвайки с шрапнели хората във вътрешността на сградата и около нея. Медицински служители съобщиха, че всички убити са или хора, потърсили убежище в училището, или местни жители.

Най-малко 12 членове на едно и също семейство, от които седем деца на възраст от 1 до 12 години, са били убити при бомбардировки срещу къщата им в Газа, съобщиха медицински източници и очевидци, цитирани от АФП.

Семейство Дайа било в дома си в квартал Зейтун, когато израелски самолет изстрелял две ракети над четириетажния жилищен блок, в който имало седем апартамента.

Пристигналите на мястото на инцидента спасителни екипи в продължение на часове вадили телата на жертвите. Още деветима души се намирали под развалините.

Според очевидците в къщата живеел командирът от Хамас Абу Хамза, член на семейство Дайа, но той избягал с жена си и децата си още в началото на израелската операция на 27 декември.

Един минувач също е загинал при въздушния удар, а десетки намиращи се в съседство къщи са пострадали.

Никола Саркози призова днес Сирия да окаже натиск

над Хамас, за да бъдат прекратени боевете в ивицата Газа, предаде Асошиейтед прес. Френският президент говори пред журналисти след срещата си със сирийския президент Башар Асад в Дамаск.

"Трябва да се окаже натиск върху всички засегнати страни, в това число Хамас, за да спрат боевете и да се установи мир. Президентът Башар Асад може да изиграе голяма роля за това. Сирия трябва да ни помогне да убедим Хамас да избере гласа на разума и мира," каза Саркози.

Сирийският президент заклейми израелската операция в крайбрежната ивица като "военно престъпление", "варварски акт" и "агресия", която Израел трябва незабавно да спре. Той се съгласи с френския си колега, че е необходимо бързо решение на хуманитарната криза и примирие, както и изтегляне на израелските сили и вдигане блокадата на Газа. Асад не спомена за прекратяване на атаките на Хамас срещу Израел.

Сирия, както и Иран, е ключов поддръжник на радикалното палестинско движение. Дамаск е приютил членове на политическото ръководство на Хамас в изгнание и други радикални палестински фракции.

Френският президент подчерта, че не може да има връщане към предишното статукво, когато Хамас безнаказано подлагаше на ракетен обстрел Южен Израел. "Израел иска да гарантира сигурността си, а палестинците в Газа - да бъдат отворени граничните пунктове", каза той.

Саркози вече се срещна с египетския си колега Хосни Мубарак, с израелски лидери и с палестинския президент Махмуд Абас по време на близкоизточната си обиколка, която ще завърши в Ливан.

Папа Бенедикт XVI призова днес за прекратяване на кръвопролитието в Светите земи и за диалог между израелци и палестинци. "Стига омраза. Отказът от диалог и омразата не водят до нищо друго, освен до война. Призовавам всички, в чиито сърца има мир, да помогнат на израелците и палестинците да седнат на масата на преговорите," каза папата в посланието си по случай Богоявление.

Папата добави, че следи с голямо безпокойство новините за въоръжените сблъсъци в Газа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дейвид Бекъм

Как би изглеждал Дейвид Бекъм с перфектно лице (СНИМКИ)

Любопитно Преди 35 минути

Той е смятан за един от най-красивите мъже в света

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

България Преди 42 минути

За първа година немаркирани полицейски патрули следят за нарушители

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 2 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 3 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 3 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 5 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават

Снимката е илюстративна

Дърво падна и премаза автомобил в София

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал в столичния квартал "Свобода"

<p>Втори кръг на преговори: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма</p>

Втори кръг на преговори в Рим: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 6 часа

Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

България Преди 6 часа

Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Технологии Преди 6 часа

Повечето интелект изглежда идва и с повече грешки

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Любопитно Преди 7 часа

Набола тема за всеки българин преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Любопитно Преди 7 часа

Велика събота е ден между мрака и светлината – време на тишина, тъга и очакване

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

България Преди 7 часа

На места, главно в Западна и Централна България, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици