М ой приоритет номер едно ще бъде изработване на план за икономическо възстановяване на страната, който да бъде на висотата на проблема, заяви новоизбраният президент на САЩ Барак Обама в интервю за предаването "Среща с пресата" на телевизия Ен Би Си.
Той посочи, че много от мерките, които се планират за преодоляване на кризата могат да бъдат взети бързо, но е важно едновременно с това да не се губи и перспективата на икономическото развитие.
Ние трябва да се справяме не само с кроткосрочните предизвикателства, но и да прокараме път за дългосрочно устойчиво развитие, допълни Обама.
Бъдещият президент се спря на първостепенната важност на изработване на пакет от финансови мерки за стимулиране на икономиката и домакинствата: "Ние ще наследим огромен бюджетен дефицит, но не трябва да се безпокоим за това, а да извършим необходимото кръвопреливане, за да задвижим икономиката".
Обама изрази неудовлетворението си от плановете за икономическо преструктуриране, предложени от изпълнителните директори на трите автомобилни гиганта. Той нарече автомобилната индустрия "гръбначния стълб на американската икономика" и потвърди мнението си, че тя трябва да бъде спасена от фалит чрез финансово подпомагане, но предупреди, че това трябва да стане при определени условия.
Ние не искаме правителството да ръководи тези компании, но когато парите на данъкоплатците са заложени, искаме да сме сигурни, че ръководството ще приложи работещ план, каза Обама.
Той допълни, че сегашният мениджмънт на "Дженерал мотърс", "Форд" и "Крайслер" трябва като минимум да се откаже от огромните финансови бонуси, които годишно получава.
"Аз съм за нова етика на отговорността. Трябва да се споделят както придобивките, така и тежестите", отбеляза Обама.
Той се спря и на плановете на своя икономически екип за излизане от ипотечната криза.
Ако се помогне на задлъжнелите собственици на ипотеки, това ще бъде добре не само за тях, но и за общността, в която живеят, а и за финансовата система, посочи той и допълни, че предвижда изработването на правила и регулаторни механизми, които "да предотвратят извършването на спекулации в бъдеще".
Войната срещу тероризма
беше друга основна тема в интервюто на бъдещия американски върховен главнокомандващ.
Аз съм привърженик на твърда директна дипломация, съчетана с по-ефикасни военни действия", каза Обама.
Той потвърди намерението си за "отговорно изтегляне от Ирак" на американските части, и допълни, че това ще стане толкова бърз, колкото е възможно, като се поддържа стабилността в региона и сигурността на американската армия.
Бъдещият президент отбеляза, че в Ирак ще останат американски войски, без обаче да уточни техния брой. Той допълни, че тяхната задача ще бъде "да осигуряват защита на цивилните американски служители, да предотвратяват терористични действия и да помагат на иракските сили на реда".
Барак Обама потвърди своя основен ангажимент, обявен по време на предизборната кампания, части от Ирак да бъдат пренасочени към Афганистан.
Ние трябва да имаме и по-ефективна координация с нашите съюзници от НАТО, подчерта той.
Според него основна цел на американското присъствие в Афганистан не е да се "диктува на страната какво да прави, а да се предотврати използването й като база за атаки срещу САЩ".
Говорейки за Иран, Обама заяви още веднъж, че ще използва принципа на "моркова и тоягата", като покаже на страната, че обществото може да има икономическа полза от "отваряне към света", но че условие за това трябва да бъде "прекратяване на ядрената програма и помощ за терористични групи".
Той допълни, че е важно САЩ да работят в коалиция със страни като Русия и Китай, които имат отношения с Иран.
Барак Обама окачестви Русия като страна, която е постигнала бърз икономически напредък в последните години и посочи, че Вашингтон трябва да си сътрудничи с Москва, "когато това е възможно".
Руското правителство обаче трябва ясно да разбере, че САЩ няма да толерират заплашителни действия срещу съседи на Русия, допълни Обама.
В заключение, новоизбраният американски президент говори за ценностите, които той и съпругата му искат да възстановят в Белия дом. "Ние искаме да го направим по-отворен, да се разбере, че това е дом на хората", каза той и допълни, че предвижда в Белия дом да се организират посещения на ученици и техните родители, музикални концерти, поетични четения, лекции и дискусии.
На въпрос дали абсолютно е отказал цигарите преди да се премести в Белия дом, който е зона, свободна от тютюнев дим, Обама отговори: "Постигнах много в това отношение, като се имат предвид обстоятелствата, но обещавам, че в никакъв случай няма да наруша правилото за непушене в Белия дом".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!