Т ърсенето на амфетамини, екстази и други синтетични наркотици изглежда се е стабилизирало на Запад, но се разраства в развиващите се страни и в новите пазари в Близкия изток, става ясно от доклад на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията, цитиран от Асошиейтед прес.
Производството и трафикът на нелегални стимуланти също стават по-сложно с оглед на участието на местни и международни престъпни синдикати.
Изпълнителният директор на службата на ООН Антонио Мария Коста предупреди, че амфетамините се възприемат като евтини и достъпни тонизиращи вещества в днешния забързан свят.
Те са особено популярни в развиващите се страни, тъй като повишават издържливостта на работниците на поточните линии и поддържат шофьорите будни зад волана.
На Запад, където хапчетата се смятат за по-безопасни от кокаина и хероина, синтетичните наркотици се ползват предимно за удоволствие.
Най-сериозно развитие отбелязва пазарът на синтетична дрога в Близкия изток, където в периода 2005-2006 г. са иззети 25% от всички наркотици, конфискувани в света. За сравнение през 2000-2001 г. е конфискуван едва 1%.
Потребителите на амфетамини все още са най-многобройни в Източна и Югоизточна Азия, но количеството иззети наркотици там е спаднало до 31 на сто от световното през 2005-2006 г. при 67 на сто за 2000-2001 г.
Европа продължава да бъде основният производител на екстази за световните пазари, но напоследък производителите предпочитат да се прехвърлят в региони по-близки до желаните пазари.
В Мексико и Канада например са открити незаконни лаборатории за производство на наркотици, предназначени за пазара в САЩ.
Лаборатории са открити и в Турция и България, които произвеждат голяма част от дрогата, предназначена за Близкия Изток, припомня АП.
Всеки трети български ученик от 9-и до 12-ти клас поне веднъж в живота си е пробвал наркотични вещества през 2007 г., според статистика на Националния фокусен център за наркотици и наркомании.
През същата година министърът на вътрешните работи Румен Петков и директорът на полицията комисар Валентин Петров тогава отчетоха тенденция към свиване на пазара на наркотици, по-труден достъп до намиране на дрога и повишена разкриваемост на престъпленията, свързани с тях.
През 2006 г. ООН ни нареди на 6-о място по производство на амфетамини. България бе спомената като производителка на кокаин и транзитна държава за дрога в годишния доклад на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!