П осещението на Кондолиза Райс в София е един елемент от отличните междудържавни отношения, заяви Ивайло Калфин. Той подчерта, че за цялата 105 годишна история на двустраннит дипломатически отношения отношения, те никога не са били на такова високо ниво.
Ние не само споделяме общи принципи на демокрацията, но и се борим за тези принципи по света, отбеляза Калфин.
Той посочи, че българската страна работи, за да бъде подписан меморандум за сътрудничество, който ще доведе до отмяна на визите.
Българският външен министър открои значението на американските инвестиции в българската икономика.
Той отбеляза и някои от приоритетните теми пред българската дипломация, които са били обсъдени по време на разговора му с държавния секретар Кондолиза Райс, - Западните Балкани, Косово, движението на Македония към членство в НАТО и ЕС, Черноморското сътрудничество, активният диалог със страните от Кавказ и Централна Азия.
На въпрос за руската реакция след подписването вчера на споразумението за противоракетната отбрана с Чехия, Кондолиза Райс отговори, че руската реакция е била очаквана и разочароваща. Надяваме се, че Русия ще оцени реалистично тези заплахи, каза Кондолиза Райс и добави, че Иран създава все по-далекобойни ракети.
Американският държавен секретар се надява, че скоро ще бъде ратифициран договорът в ядрената област с Русия. "Смятам, че нашите отношения са доста силни, но те са комплицирани, защото когато те са многостранни, те включват елементи на сътрудничество и конфликт", добави Райс.
На въпрос дали вижда опитното изстрелване от Иран на нова ракета, която може да достигне до Израел, като провокация, която може да доведе до военно действие от Израел или дори от страна на САЩ, Кондолиза Райс посочи, че е очевидно, че ракетната заплаха не е въображаема и тези, които казват, че няма иранска ракетна заплаха, срещу която трябва да се изгражда ракетна защита, може би трябва да говорят с иранците за техните твърдения, включително и за разстоянието и обхвата на ракетите, които са изпробвали.
Време е иранците да спрат да нарушават ангажиментите, които са поели пред СС на ООН и да започнат да ги изпълняват, каза американският държавен секретар.
Общите усилия за завръщането на медиците от Либия бяха ярка проява на международна солидарност, посочи президентът Първанов при връчването на отличието на Кондолиза Райс. Той допълни, че получената подкрепа от страна на САЩ е оценка за двустранните отношения, които определи като най-добри в тяхната 100-годишна традиция.
Никога не сме имали толкова активен и резултатен диалог,
всички водещи български държавници през последните години гостуваха в Белия дом, отбеляза Първанов. Той оцени като много позитивни икономическите отношения между България и САЩ и посочи като пример двукратното увеличение на търговския обмен.
Радвам се по повод на днешните новини във визовата област, това е въпрос, чието разрешение се очаква от много българи, каза президентът.
Това е трогателен момент в личен план, това е голяма чест, заяви след награждаването Кондолиза Райс. Тя посочи, че САЩ винаги се опитват да помагат в подобни хуманитарни случаи като този на българските медици. Радвам се, че медиците се завърнаха живи и здрави у дома, че този кошмар приключи, добави Райс.
В София тя имаше днес кратка среща с някои от медиците, които се завърнаха преди година от Либия. Нася Ненова, която е била сред присъствалите на срещата в посолството на САЩ, съобщи за БТА, че Райс е била запозната с очакването на медиците да бъдат предприети стъпки, в резултат на които да бъдат отменени доживотните им присъди, постановени от Висшия съвет на съдебните инстанции на Либия на 17 юли 2007 г.
За Либия нашият статут не е променен юридически, коментира Ненова. Тя уточни, че медиците са поискали съдействието на САЩ Джамахирията да отмени наложеното им наказание. С решението на Висшия съвет на съдебните инстанции на Либия смъртните присъди на петте български медицински сестри и българския гражданин от палестински произход Ашраф ал-Хаджудж бяха намалени до лишаване от свобода доживот.
Американският държавен секретар отбеляза, че България и САЩ са партньори в мисиите на НАТО и заяви, че оценява високо българското участие при решаването на проблемите пред Ирак и Афганистан, по въпросите на Западните Балкани, сътрудничеството в Каспийския регион и в района на Кавказ. Тя изрази очакване за ускорено сътрудничество между Вашингтон и София в областите на енергетиката и отбраната.
По време на разговорите си с Райс премиерът Сергей Станишев открои
сътрудничеството в областта на енергетиката и енергийните източници, както и във военната област,
като оцени високо положителните страни от съвместното използване на военните съоръжения и създадените от българската страна условия за изпълнение на споразумението от 2006 г. за сътрудничество в областта на отбраната, съобщи правителствената информационна служба.
Той подчерта, че основен остава въпросът за привличането и участието на български фирми, които предоставят строителни дейности и услуги, имат познания, опит и са готови да участват в изграждането и модернизацията на инфраструктурата на съвместните военни съоръжения.
Министър-председателят отново повтори предложението си за провеждането в София на инициираната от българския президент конференция по въпросите на енергетиката и енергийните източници. Станишев подчерта, че това е важно не само за България, но и за САЩ и Европейския съюз, защото крайната цел е да се направят възможни за европейския пазар енергийните източници от Каспийския регион.
Министър-председателят се спря и на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни, като изрази надежда за увеличаване на американските инвестиции в България.
Станишев увери Райс, че правителството предприема възможно най-бързо всички зависещи от него мерки за изпълнение на критериите, в т.ч. и въпроса с биометричните паспорти, за отпадане на визите.
Премиерът и държавният секретар на САЩ изразиха увереност, че в скоро време ще бъде постигнато споразумение по проблема между Гърция и Македония на основата на взаимни компромиси, което ще даде възможност за незабавно отправяне на покана към Македония за членство в НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!