С лед последните първични избори в Южна Дакота и Монтана и след потока от суперделегати, които заявиха подкрепата си за сенатора от Илинойс, демократическата партия вече има кандидат за президент, който да се изправи срещу Джон Маккейн през ноември, и това е Барак Обама.
Кльощавото момче от бедняшките квартали на Чикаго със смешно име, както Обама сам определя себе си, успя да победи "машината на Клинтънови", както често е наричан мощният комплекс от финанси, власт и връзки, с който разполага бившето първо семейство.
В началото Хилари Клинтън, която започна като "предизвестеният" кандидат, със самочувствието на бивша първа дама, с два пъти повече пари и суперделегати на своя страна, беше сигурна, че изборният процес ще приключи на 5 февруари.
След като спечели Айова, Барак победи между 5 и 19 февруари в 11 щата с посланието за промяна срещу нейното за опит и с гласовете на чернокожите, младите и по-високообразованите демократи.
Точно 15 месеца по-късно кампанията, в която двамата опоненти похарчиха близо половин милиарда долара, е в своя край.
Официално първият чернокож кандидат за президент в историята на САЩ ще получи номинацията на партийната конференция на демократите на 28 август - дата, която се смята за символична, защото на нея се навършват точно 45 години от историческата реч на д-р Мартин Лутър Кинг, която започва с думите:"Имам една мечта".
В последния ден от надпреварата новината за спечелване на номинацията от Барак Обама беше почти изместена от медийното внимание от тази за заявеното съгласие на Хилари Клинтън да "бъде втора в бюлетината, ако това би помогнало на Демократическата партия да спечели изборите", изразено в телефонен разговор с конгресмени от Ню Йорк.
Бившата първа дама би привлякла в полза на кандидатурата на Обама за президент своите традиционни гласоподаватели - жените, по-възрастните бели американци, онези с по-ниско образование и доходи, както и избирателите от латиноамерикански произход.
Въпросът е, обаче, доколко след изключително разгорещената кампания и след решението на демократите да признаят само наполовина делегатските гласове от Мичиган и Флорида, нейните привърженици ще са склонни да гласуват за илинойския сенатор, дори ако тя е негов потенциален вицепрезидент.
Горчивината, която те изразиха по този повод, както и социологическите проучвания, според които около половината от тях твърдят, че ще гласуват за републиканския кандидат, ако номинацията не отиде при техния фаворит, поставят сериозни въпроси за избора им през есента.
Същият проблем стои и по отношение на привържениците на Обама, чиято реакция на евентуалното присъединяване на Хилари Клинтън към президентската бюлетина също може да не бъде благосклонна, като се има предвид силната конфронтация, която се наложи между двата лагера по време на кампанията.
Противно на всички прогнози Барак Обама успя да мобилизира своите избиратели, коментира Радио "Дойче веле". Подкрепа дойде и от така наречените "супер-делегати", които вчера един след друг обявиха предпочитанията си за младия кандидат.
Всичко това е резултат от петмесечна предизборна кампания, която беше много добре организирана. Тя пък нямаше да е възможна без работата на безбройните доброволни помощници и сътрудници, които обикаляха от врата на врата за да рекламират своя кандидат и да разясняват неговите позиции.
Те пожертваха свободното си време, защото бяха убедени, че ангажиментът им е полезен за страната.
Силните му черти
Също така убеден в своя кандидат е адвокатът Мат Д' Анунцио, който изброява, какво го кара да се възхищава на Барак Обама:
"Творческото му мислене. Той е изключителен човек, той е почтен и търси нови отговори на някои въпроси. Освен това е крайно време да се разделим с някои овехтели неща. Възхищавам се и на неговата способност да общува с хоратаи да създава у тях удоволствие да участват в политиката".
На въпрос, какво я е привлякло към Барак Обама, една жена казва: "Харесва ми това, че не е радикален в позициите си и че не се стреми да обижда и унижава хората. Той няма намерение да воюва с хората, а да решава проблемите чрез диалог. И точно това намирам за много положително."
Белите, младите американци също предпочетоха в голямата си част Барак Обама, а при чернокожите подкрепата му беше почти в кърпа вързана.
73-годишната Глория активно е участвала в предизборната кампания на своя кандидат. Тъй като не може да се движи добре, тя приемала телефонни обаждания и съобщения в предиборната централа. За Обама казва:
" Той е представител на Съединените американски щати, каквито те са днес. Той е представител на различни хора, различни етнически групи, той умее да разговаря като равностоен с всякакви среди. Мисля, че имаме нужда именно от човек като него."
Отличен оратор
Онова, което най-много привличаше хората по време на кампанията и предизвикваше буря от възторг, бяха реторичните способности на Барак Обама. Британският студент Дънкан, който подкрепил Хилари Клинтън, е принуден да признае:
"Начинът, по който той говори, оказва огромно въздействие върху хората, независимо, че не винаги става дума за конкретни съдържания. Хората просто се вслушват в него и харесват поетичния му начин на изразяване."
Поетичните си способности Барак Обама тепърва ще трябва да използва, защото същинската борба - срещу кандидата на републиканците, предстои.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!