С поразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейския съюз и Сърбия бе подписано днес следобед.
От сръбска страна документът бе подписан от вицепремиера Божидар Джелич. На церемонията в Люксембург присъства президентът Борис Тадич.
Подписването на документа е обвързано с няколко условия. Най-важното е, че ратификацията на споразумението в страните от ЕС ще стане, след като има увереност в "пълното сътрудничество" на Сърбия с Международния съд за военните престъпления в бивша Югославия.
Под "пълно сътрудничество" се разбира преди всичко арестуването и предаването на трибунала в Хага на ген. Ратко Младич. Друго условие е до получаване на такава "пълна увереност" Сърбия да се ползва от търговските изгоди, свързани с прилагането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране.
Тези условия бяха уговорени по време на сутрешното заседание на министрите на външните работи.
Българско предложение, направено миналия месец на неофициална среща на министрите на външните работи от Европейския съюз в Словения, е създало условия да се стигне до единна позиция в Европейския съюз за подписване на споразумението.
Още преди да бъде разгласено, че подписване ще има, което не беше сигурно днес до обяд, в пресцентъра на Съвета по общи въпроси и външни отношения се заговори за "български идеи", които могат да деблокират разискванията дали споразумението да бъде подписано днес от Европейския съюз или не.
Противниците на подписването - Белгия и най-вече Холандия, смятаха, че Белград засега не дава доказателства за "пълно сътрудничество" с Международния трибунал в Хага и поради това документът не може да бъде подписан.
Предложението на България, което залегна в днешните документи на Съвета във връзка със Сърбия бе споразумението да бъде подписано, но ратификацията да бъде обвързана с условия, което и се прие в крайна сметка.
Радвам се, че Белгия и Холандия се съгласиха с този вариант и че се създаде възможност на Сърбия да получи споразумението, заяви българският министър на външните работи Ивайло Калфин, който участва в днешната среща на външните министри от Европейския съюз.
Сръбският кабинет обаче продължава да е силно разделен
по въпроса за подписването на документа. Министрите от партията на премиера Воислав Кощуница (Демократическа партия на Сърбия ) и тези от Нова Сърбия остро се противопоставят на подписването на споразумението, смятайки, че по този начин Белград дава съгласието си за независимостта на Косово.
Кощуница заяви вчера, че подписването на документа е антидържавен и противоконституционен акт, с който Сърбия ще признае независимостта на Косово.
От своя страна пък министрите от Демократическата партия на Тадич и Г17 плюс, както и самият президент, казват, че споразумението е предимно икономическо и по никакъв начин не застрашава суверенитета и териториалната цялост на Сърбия.
Говорителят на Демократическата партия на Сърбия Андрей Младенович съобщи, че ако споразумението с ЕС бъде подписано, ще бъде поставен въпросът дали президентът Тадич е нарушил конституцията.
Александър Попович, заместник-председател на партията, оцени, че за Сърбия ще е много вредно да подпише споразумението за стабилизация и асоцииране с ЕС, преди да бъдат изяснени спорните въпроси с ЕС, включително съдържанието на член 135 от текста, тъй като в противен случай Сърбия ще признае независимостта на Косово.
В член 135 се казва, че подписването на споразумението не влияе на настоящия статут на Косово, но за мнозинството страни от ЕС настоящият статут е независимост, каза Попович.
Той заяви, че да се подпише споразумението, без да бъде изяснено както означава "настоящ статут", ще е много лошо за Сърбия, защото страните, признали независимо Косово, ще кажат, че Белград е подписал, знаейки, че те под статут разбират независимост.
Следващото правителство и парламент ще анулират този подпис, каза Попович на пресконференция.
Президентът на Сърбия Борис Тадич ще заяви днес на офицалните лица в ЕС, но и на всички в Сърбия, които са против подписването на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, че Сърбия никога няма да признае независимостта на Косово, предаде ТАНЮГ.
"За мене Споразумението, освен че е шанс за откриване на нови работни места, е особено важно, защото с този договор се потвърждава резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН", каза Тадич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!